Kategoria: Turystyka
Mija 65 lat od chwili kiedy podominikański budynek postanowiono przeznaczyć na siedzibę Muzeum w Bochni. To dobry moment by przybliżyć krótko historię tego miejsca. Z tej okazji w niedzielę 21 lipca miał miejsce wernisaż wystawy pod nazwą „Skarby muzealnych magazynów”. Wystawa prezentuje artefakty w znacznej większości nie będące dotychczas w ekspozycji i których nie można było na co dzień zobaczyć. Została zorganizowana by uczcić 65 lat które minęło od otwarcia muzeum. O wystawie czytaj TUTAJ.
27 lutego wypadła 771 rocznica lokacji Bochni na prawie wrocławskim. Mimo ponad półwiecza badań archeologicznych, w tym tych prowadzonych w ostatnich latach na Rynku Głównym, wciąż niewiadomą pozostaje umiejscowienie lokacyjnego miasta. Poniżej prezentujemy wyrywki z pracy licencjackiej Dominika Zwierniaka, absolwenta Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcone toczącej się od kilku dekad dyskusji nad układem urbanistycznym i położeniem lokacyjnej Bochni.
Zbliża się kolejna rocznica lokacji miasta. 27 lutego przypadnie 771 lat od kiedy Książę Bolesław Wstydliwy wydał w Korczynie akt lokacyjny, pozwalając czterem zasadźcom założyć miasto Bochnię. Miasto powstało na prawie magdeburskim z przywilejami jakie posiadał wówczas Wrocław i którego rozwiązania prawne stały się fundamentem dla Bochni. Pierwszym wójtem został Mikołaj, syn Volkmara.
Miasto świętuje okrągłą rocznicę lokacji. Dokładnie 770 lat temu Książę Krakowsko-Sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał Bochni prawa miejskie. Miało to miejsce 27 lutego 1253 r. w Korczynie, gdzie książę Bolesław wydał akt lokacyjny, pozwalając czterem zasadźcom – Mikołajowi synowi Volkmara z Legnicy, Mikołajowi z Kijów, Mikołajowi z Głubczyc i Idziemu, synowi Henryka ze Słupa – założyć miasto Bochnię na prawie magdeburskim z przywilejami, jakie posiadał Wrocław. Tamtejsze rozwiązania prawne stały się podstawą do stworzenia prawa dla Bochni. Pierwszym wójtem został Mikołaj, syn Volkmara.
Łysa Góra zwana św. Krzyżem to miejsce szczególne na mapie Polski. Miejsce związane z polską historią od samych początków powstania państwa polskiego. Wzmianki o klasztorze jaki został tu ufundowany pochodzą z początków XI w. Klasztor leży w Górach Świętokrzyskich. Obecnie jest to najpiękniejszy i najchętniej odwiedzany przez turystów rejon tej części kraju.
Sudety środkowe to niezwykle ciekawy i fascynujący obszar Polski. Tym razem fotorelacja ze Szczelińca Wielkiego. To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi na panoramę Sudetów.
Muzeum Historyczne mieszczące się na zamku w Sanoku posiada w swych zbiorach wyjątkową kolekcję ikon. Jest to jeden z najpiękniejszych zbiorów sztuki cerkiewnej w Polsce. Oprócz ikon można tu podziwiać przedmioty liturgiczne - utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, czy starodruki.
Stary Rynek w Poznaniu to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dawnej, obok Gniezna, stolicy Polski. Poznań lokowany w 1253 zaczął się rozwijać jak każde lokowane na prawie Magdeburskim średniowieczne miasto - od wytyczonego placu centralnego. Stał się on w mijających latach ruchliwym centrum administracyjnym i handlowym gdzie miejsce swe miały i władze miasta i kupcy i bogaci patrycjusze budujący wokół rynku okazałe kamienice i pałace. Obecnie Rynek w Poznaniu to jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce.
Na szlaku cysterskim to jeden z najważniejszych przystanków. Pelplin – niewielkie miasteczko – niespełna 8 tys. mieszkańców - jednak nie sposób się tu nie zatrzymać i nie zwiedzić jednego z największych i najwspanialszych przykładów gotyckiego budownictwa w Polsce. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dominuje zdecydowanie w okolicznej panoramie miasteczka i rozległych krajobrazów.
Muzeum Narodowe w Lublinie ma swą siedzibę we wnętrzach lubelskiego zamku. Zamku który swymi korzeniami sięga XII w. i czasów Kazimierza Odnowiciela. To ten monarcha wzniósł wówczas na wzgórzu gród w miejscu gdzie obecnie stoi zamek. Niedługo potem powstała, zachowana do dziś, baszta romańska - murowana wieża obronno-rezydencjonalna tzw. donżon czy stołp. Wieża utwierdziła lokalizację średniowiecznego założenia i dała początek murowanej zabudowie przyszłego zamku.
Lublin - miasto na pięciu wzgórzach nad rzeką Bystrzycą to jedno z najciekawszych miast Polski. Miasto o złożonej i barwnej historii, gdzie podziwiać można bogato zachowane pamiątki przeszłości zarówno w zbiorach muzealnych jak i w architekturze.
Pałac w Kurozwękach przyciąga latem sporo turystów. I nie chodzi tylko oto, że to pałac, historia, zabytkowe, piękne wnętrza, sala weselna i biesiadna, restauracja, noclegi … Jedną bardziej nietuzinkowych atrakcji Kurozwęk są bizony. Dokładnie takie same jakie chodzą po amerykańskich preriach obecnych parków narodowych.
Zamek w Sanoku jest miejscem wyjątkowym z dwóch powodów. Znajdują się tu dwie największe w Polsce kolekcje. Kolekcje które z trudem można sobie razem wyobrazić ale jednak współistnieją i to doskonale. Jedna to największa w Polsce kolekcja ikon cerkiewnych. Druga to największa w Polsce kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego.
Zamek Sułkowskich w Bielsku Białej sięga swymi korzeniami czasów piastowskich. Jest najstarszą i największa zabytkową budowlą Bielska-Białej, położoną w granicach Starego Miasta. Zamek posiada efektowne wnętrza i cenne zbiory muzealne. Znajduje się tu także galeria sztuki, taras oraz nowoczesny system nocnego podświetlania.
Kalwaria Zebrzydowska jest znanym i jednym z najważniejszych w całej Polsce ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego. Znajduje się tu sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów. W 1999 r. Ośrodek jako manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku został, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
To co najbardziej uderza turystę pierwszy raz odwiedzającego Elbląg to oryginalna, unikatowa, bardzo ciekawa architektura kamienic Starego Miasta. Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowano je w nowym stylu lecz mocno nawiązującym do dawnego. Spowodowało to, że nowy styl elbląskiej Starówki stał się jej charakterystyczną wizytówką, którą trudno pomylić z jakimś innym miejscem.
Pałac w Korczewie dzieli los typowy dla polskich majątków ziemiańskich. Przed II wojną był nazywany „Perłą Podlasia”. Był jednym z największych majątków w Polsce. Po wojnie udało się go odzyskać byłym właścicielom. Obecnie jest nią pani Beata Ostrowska-Harris, córka właścicieli hrabiego Krystyna Ostrowskiego i Wandy z Krafftów, która wraz z rodziną od kilku lat mozolnie dźwiga pałac do stanu świetności.
Toruń - przepiękne miasto z mozaiką różnorakiej historycznej architektury. Miasto wpierw krzyżackie, hanzeatyckie później polskie i królewskie, gdzie przeplata się polska historia z okupacją krzyżacką czy pruską. Miasto Kopernika – jego miejsce narodzin – gdzie w Katedrze Świętojańskiej zachowała się gotycka chrzcielnica przy której został ochrzczony. Jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu i w całej Polsce (prawa miejskie w 1232 r.).
Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Znajduje się tu Muzeum Pierwszych Piastów i jest Pomnikiem Historii. Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego Gród piastowski na Ostrowie Lednickim, obok Poznania i Gniezna, był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych.
Zbiory sztuki Londynu, Rzymu, Paryża czy Wiednia… to trzeba zobaczyć ale wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie również jest obowiązkowa. Mimo, że eksponaty gromadzone latami przez muzealników i koneserów sztuki w Polsce nie mieszczą się w tak reprezentacyjnych i ogromnych gmachach jak w największych stolicach Europy to kolekcja dzieł sztuki zgromadzona w Muzeum Narodowym w Warszawie liczy ich ponad 830 tys.
W Lubiążu znajduje się olbrzymi pocysterski zespół klasztorny. To jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Przebudowany w latach 1681 - 1699 klasztor jest ogromnym obiektem o trzech kondygnacjach, podpiwniczony, pokryty wysokim dwuspadowym dachem.
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej położny jest nieopodal malowniczych szlaków na Babią Górę. Pokazuje dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. W Polsce jest to trochę mniej znany region. Usytuowane w różnych miejscach w rozległym parku budynki pokazują życie nie tylko chłopów o różnym statusie materialnym ale również szlachty.
Zamek Leszczyńskich w Gołuchowie to jedna z największych atrakcji Wielkopolski i jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. W XIX w. Izabela Czartoryska sprowadziła tu francuskich architektów którzy odrestaurowali obiekt na wzór zamków znad Loary. Zamek stanowi wspaniały przykład francuskiego renesansu i szczyci się niezwykłą historią.
Wiślica to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce, a obecnie najmniejsze w Polsce miasto (503 mieszkańców). Powstała jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Według legendy jej założycielem miał być książę Wiślan Wiślimir, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku. Wspomina o tym tak zwana legenda panońska, czyli Żywot św. Metodego.
Wrocław – stolica i największe miasto Dolnego Śląska. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Polsce. W roku 2015 Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy Mercer jako „Najlepsze miasta do życia” oraz jako jedyne polskie miasto został ujęty w tym rankingu jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.
Pałac Kamieniec Ząbkowicki to monumentalna budowla neogotycka z XIX wieku znajdująca się we wsi Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim. Pałac imponuje okazałą formą, wielkością oraz bogactwem rozwiązań architektonicznych. Jest to romantyczne założenie pałacowe wybudowane dla królewny niderlandzkiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I - Marianny Orańskiej.
Zamek w Krasiczynie to unikatowa renesansowa budowla otoczona pięknym parkiem. Była siedzibą rodową Sapiechów. Wyróżnia ją nie tylko architektura ale także sposób dekoracji ścian. Rysunki sgraffitowe przedstawiające portrety królów i sceny myśliwskie tworzone były w tynku i zajmowały powierzchnię 7 tys. m2. Zachowały się do dziś.
Kazimierz Dolny nad Wisłą to niewielkich rozmiarów miasteczko zwane małą „perłą renesansu”. Usytuowany tuż nad brzegiem Wisły słynie niepowtarzalnej atmosfery oraz wielu zabytków oraz jako mekka kulturalna i miejsce wypoczynku wielu artystów. Przyciąga swoim urokiem, położeniem, charakterystycznym zamkiem i serią spichlerzy pozostałych po dawnych handlowych czasach.
Zamek Książ leżący na Szlaku Zamków Piastowskich to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Znajduje się na terenie malowniczego Książańskiego Parku Krajobrazowego tuż obok Wałbrzycha. Został wybudowany w XIII w. przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego z dynastii Piastów.
W Licheniu znajduje się największe sanktuarium maryjne Polsce, ośrodek kultu maryjnego o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym, gdzie znajduje się uznawany za cudowny, obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Budowlę wzniesiono dla upamiętnienia objawień z lat 1813 i 1850-1852.
Krynica to jedno z miast należących do „pereł polskich uzdrowisk”. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, gdy wieś została założona pod nazwą Krzenycze. Jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat. Stare Łazienki Mineralne i Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły niezatarte piętno na architekturze miasta i regionu.
Wędrówkę na Wierchomlę - pięknie położone schronisko w Beskidzie Sądeckim – można rozpocząć wyjazdem kolejką krzesełkową na Jaworzynę Krynicką. Jaworzyna Krynicka to szczyt w Beskidzie Sądeckim (1114m n.p.m), a kolejka gondolowa służąca turystom to jedna z najnowocześniejszych i najdłuższych tego typu kolejek w Polsce.
Zamek w Pieskowej Skale, podobnie jak wiele zamków na szlaku Orlich Gniazd, był ważnym ogniwem obronnych budowli, które strzegły drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.
Poniżej przedstawiamy bardzo obszerną galerię zdjeć z różnych miejsc w Polsce, głównie południowej jej części, od Poznania i Warszawy po Sudety i Przemyśl. Zdjęcia zrobione nie w egzotycznych zakątkach świata ale podczas urlopowych wypraw właśnie w naszym kraju.
Co roku 26 lipca mija rocznica uwolnienia 128 więźniów z niemieckiego więzienia w Nowym Wiśniczu na ziemni Bocheńskiej. Akcję tę poprowadził mjr Józef Wieciech, lipniczanin.
Początki miasta Bochni związane są z dwiema datami, z czterema miejscowościami oraz jednym ciekawym faktem.