Kategoria: Twój poradnik
Utworzono: 2019-11-15 21:27:54 przez Czas2012

Zasłony w pasy - do jakich wnętrz pasują?

Pasy to bardzo modny w obecnym sezonie motyw. Wykorzystuje się go nie tylko na ubraniach, ale też w dekoracjach wnętrz. Podpowiadamy, jak dobrać zasłony w pasy.

Zasłony w pasy – pasy pionowe czy poziome
Pasy to nie tylko dekoracja. To także sposób na ożywienie lub uspokojenie wnętrza i optyczną zabawę proporcjami. Decydując się na zasłony w pasy, warto się zastanowić, co chcemy osiągnąć.

Zasłony w pasy pionowe dobrze sprawdzą się we wnętrzach niskich, które trzeba optycznie podnieść. Z kolei pasy poziome wizualnie poszerzają wnętrza i sprawiają, że nawet mały pokój może wydać się większy. Jeśli zależy nam na dynamice, wybierzmy pasy w mocnych, kontrastowych kolorach (nie poleca się tego rozwiązania w małych pokojach). Relaksowi lepiej sprzyjają zasłony w delikatnych, pastelowych barwach.

Zasłony w pasy – pasy szerokie czy wąskie
Tu także dużo zależy od efektu, jakiego oczekujemy. Drobne pasy, poziome, jak i pionowe, bardzo ożywiają wnętrze. Doskonale sprawdzą się w kuchni, pokoju dziecinnym. Salonie. Z kolei szerokie pasy to powiew ładu, harmonii, doskonałych proporcji, szczególnie gdy są rozmieszczone w równych odstępach. Zasłony w szerokie pasy dobrze sprawdzą się w sypialni, gabinecie, ale też salonie, jeśli jest nieduży, lub jeśli chcemy stworzyć miejsce, w którym nie tylko prowadzimy życie towarzyskie, ale też odpoczywamy.

Kolory pasów nie powinny być dobierane w oderwaniu od reszty aranżacji wnętrza. Często stosowanym efektem jest powielenie na zasłonach jednego z kolorów ścian, jednak nie jest to regułą.

Zasłony w pasy – do jakich wnętrz
Zasłony w pasy można wykorzystać we wnętrzach w różnych stylach. Kluczem jest kolor, rozmieszczenie pasów i ich szerokość. We wnętrzach lubujących się w harmonii lepiej sprawdzą się zasłony w szerokie pasy. Takie zasłony pokocha styl skandynawski, industrialny czy glamour. Przy czym o ile w dwóch pierwszych niemal obowiązkowo jednym z kolorów powinna być biel, to już w glamour można sięgnąć po ciemniejsze barwy.

Styl boho czy urban jungle nie są tak surowe i precyzyjne. Tu doskonale będą pasowały zasłony w drobne, niekoniecznie równomiernie rozmieszczone paseczki. W stylu urban jungle kolorystyka powinna nawiązywać do natury. Boho jako artystyczny nieład jest dość liberalne, jednak w bieżącym sezonie mocno stawia na biel i odcienie beżu. Jeśli wybierzemy bardziej kolorową wersję boho, też nie będzie niemodnie. Boho ma to do siebie, że zawsze jest na czasie.

Zasłony w pasy – jak dobrać dodatki
Spójnie urządzone wnętrze to takie, w którym wszystkie dodatki do siebie pasują. Jednak nie oznacza to, że wieszając zasłony w pasy, musimy w podobnym tonie urządzić cały pokój. Taka aranżacja byłaby męcząca dla oczu. Ważne natomiast, by dodatki były kolorystycznie powiązane z zasłonami. Można sięgnąć po poszewki na poduszki uszyte z tej samej tkaniny, co zasłony. Także pasiasta kanapa ładnie skomponuje się z dekoracją okna. Jednak dywan w pasy to może być trochę za dużo.

Z mniejszych rzeczy warto zwrócić uwagę na ramki na zdjęcia, szkatułki, a także dekoracje naścienne: grafiki, plakaty, fototapety.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.