Aplikacja mobilna - co powinieneś o niej wiedzieć?
Aplikacja mobilna - czym jest i jak wygląda jej kodowanie?
Dziś trudno już wyobrazić sobie Internet bez aplikacji mobilnych. Najlepiej obrazują to statystyki, według których ponad 60% ruchu w sieci generują użytkownicy smartfonów i tabletów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm z różnych branż chce tworzyć oprogramowanie tego typu. Może ono znacząco pomóc w realizacji projektów biznesowych. W naszym poradniku podpowiemy Ci zatem, jak programować aplikacje na urządzenia przenośne!
Jak działa aplikacja mobilna?
Aplikacja mobilna (mobile app) to system działający w wyizolowanym środowisku. Składa się z dwóch warstw: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza przyjmuje postać niewidocznego dla użytkownika kodu, a druga - interfejsu graficznego. Tego typu programy dedykowane są urządzeniom mobilnym, a więc telefonom komórkowym oraz tabletom, które zyskują dzięki nim na funkcjonalności. Do aplikacji zaliczają się wszystkie narzędzia, które można pobrać z App Store na iOS czy z Google Play na Androidzie. W ten sposób działa na przykład: kalkulator, przeglądarka internetowa, Instagram, Twitter czy dowolny serwis streamingowy.
Tworzenie aplikacji mobilnych - czego potrzebujesz?
Projektowanie aplikacji musi uwzględniać wiele różnych aspektów, które będą składały się na pozytywne doświadczenia użytkownika (user experience). Aby zagwarantować programowi wysoką jakość, optymalną prędkość działania i łatwą obsługę, należy postępować według następujących kroków:
1. Pomysł na aplikację
Za pomysł na stworzenie aplikacji odpowiada zazwyczaj przedsiębiorca poszukujący sposobu na realizację swoich celów biznesowych lub marketingowych. Zgłasza się on najczęściej do firmy IT lub doświadczonego programisty, którzy przejmują projekt i starają się wypracować rozwiązanie jak najlepiej dopasowane do potrzeb klienta.
2. Analiza wymagań
Zaprojektowanie dobrej aplikacji wymaga dokładnego zapoznania się z wymaganiami zleceniodawcy. W tym celu organizuje się na przykład warsztaty, podczas których obie strony starają się omówić między innymi:
• na jakim systemie operacyjnym ma działać aplikacja,
• jakie wersje oprogramowania będzie ona wspierać,
• czy aplikacja ma być pisana natywnie, czy cross-platformowo.
3. Projektowanie aplikacji
Na tym etapie przygotowywane są makiety produktu cyfrowego, dokumentacja, a także budżet. Zarówno klient, jak i wykonawca wyznaczają również osoby odpowiedzialne za poszczególne aspekty projektu. Przeprowadza się ponadto analizę ryzyka i tworzy szablon, obejmujący zakres, zagrożenia i priorytety prac.
4. Hosting aplikacji
Wdrożenie nowej aplikacji mobilnej wymaga wyboru rodzaju hostingu. Aktualnie odchodzi się od rozwiązań serwerowych na rzecz istniejącej infrastruktury administratora lub kompleksowych platform chmurowych.
5. Programowanie aplikacji
Jest to właściwy etap kreowania aplikacji. Prace prowadzone są przy użyciu takich frameworków jak React Native, Flutter czy Ionic. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, toteż wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć przede wszystkim od specyfiki tworzonego programu.
6. Testowanie aplikacji
Opracowana aplikacja musi zostać sprawdzona pod kątem prawidłowości działania. Testy wykonuje zarówno programista, jak i klient, który może zweryfikować, czy rozwiązanie jest zgodne z dokumentacją i wymaganiami. Jeśli zaakceptuje aplikację, trafi ona do środowiska produkcyjnego, a następnie zostanie udostępniona użytkownikom końcowym.
7. Utrzymywanie oprogramowania mobilnego
Kiedy aplikacja zacznie być pobierana na urządzenia mobilne, administrator powinien cały czas czuwać nad jej działaniem. Angażując się w dalszy rozwój programu, zapewnia mu idealne dostosowanie do zmieniających się trendów, przepisów prawnych i technologii. Gwarantuje też szybkie eliminowanie usterek i zapobiega poważnym awariom.
Aplikacja dla Twojego biznesu - dlaczego warto?
Mobilna aplikacja dla Twojej firmy może pomóc Ci łatwo i szybko osiągnąć założone cele. Jej stworzenie powinno jednak zostać poprzedzone pracami analityków i specjalistów ds. marketingu. Nie w każdym przypadku udostępnianie użytkownikom programu na urządzenia przenośne będzie bowiem równie trafionym pomysłem. W niektórych sytuacjach wystarczająca może okazać się dedykowana strona internetowa bądź aplikacja webowa. Jeśli jednak zaproponujesz dobrze przemyślany projekt aplikacji, z pewnością ułatwisz życie swoim klientom.
Dobra aplikacja pomoże Ci w realizacji projektów biznesowych!
Chcąc stworzyć mobilną aplikację dla swojej marki, zacznij od wyboru doświadczonego programisty lub zespołu IT, którzy będą w stanie dostarczyć Ci efekty odpowiadające Twoim potrzebom. Właściwie zaprojektowane rozwiązanie pozwoli Ci znacząco poszerzyć grono klientów i zdobyć ich lojalność.
Materiał prasowy