Kategoria: Region
Opublikowano: 2013-12-20 14:59:16 przez system

Żywa Szopka u franciszkanów

Jasełka, wspólne łamanie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd i oczywiście Szopka, w której będzie można zobaczyć Maryję i Józefa z małym Jezusem, pastuszków i żywe zwierzęta: lamy, osiołka, kucyka, owce i kozły. Bracia franciszkanie zapraszają do świątecznego kolędowania i udziału w Żywej Szopce przy ul. Franciszkańskiej 4.

W wigilijny wieczór o godz. 22:00 rozpoczną się Jasełka przygotowane przez braci franciszkanów. O godz. 22:30 ks. kard. Stanisław Dziwisz złoży wszystkim życzenia, po których będzie się można podzielić opłatkiem i pokolędować z zespołem „FIORETTI". O godz. 23:50 rozpocznie się procesja z Dzieciątkiem do Bazyliki, a o godz. Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

W Boże Narodzenie o godz. 14:00 rozpocznie się kolędowanie z Zespołem Regionalnym Grojcowianie z Żywiecczyzny, a o godz. 15:30 kolędowanie rodzinne pod hasłem „Cieszmy się narodzeniem Jezusa!". O godz. 16:30 wystąpi Krakowski Chór Młodzieżowy Płomień pod dyrekcją Marii Krawczyk, a o godz. 18:00 rozpoczną się Jasełka przygotowane przez braci franciszkanów. Wieczór zakończy wspólne kolędowanie z zespołem „FIORETTI" o godz. 18:30.

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 14:00 będzie można obejrzeć Jasełka przygotowane przez Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin, o godz. 15:00 Jasełka uczniów z ZS im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie. Będzie także można kolędować ze wspólnotą młodzieżową Sursum Corda oraz młodzieżowym zespołem Pragnienie z Głogówka. Wieczór zakończy o godz. 19:00 kolędowanie z zespołem Twoje Niebo z Przemyśla. Żywą Szopkę będzie można oglądać od 24 grudnia do 26 grudnia w godzinach w których będą się odbywały poszczególne wydarzenia.

Tradycja franciszkańskiej Żywej Szopki bierze swój początek we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 roku św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę nocy narodzenia Jezusa. Poprosił papieża o pozwolenie na zorganizowanie żywej szopki – i zgodę otrzymał. Przygotował więc żłób, przyniósł siano i przyprowadził woła i osła. Krakowscy Franciszkanie, chcąc naśladować przykład założyciela swojego zakonu, postanowili przeszczepić jego pomysł z Włoch do Polski i z powodzeniem realizują go od ponad 20 lat. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.szopka.franciszkanie.pl.