Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-12-24 10:25:28 przez system

Zbuduj Sukiennice z klocków Lego

Projekt zestawu klocków Lego, z którego można ułożyć krakowskie Sukiennice, bierze udział w konkursie ogłoszonym przez najsłynniejszego producenta klocków. Na stronie ideas.lego.com trwa głosowanie – weź w nim udział, aby zestaw klocków, z którego można ułożyć jeden z symboli Krakowa, a zarazem całej Polski, wszedł do seryjnej produkcji.

Zamierzeniem Wojciecha Pieńkosa, autora projektu, jest uzyskanie 10 tys. osób wspierających, co ma umożliwić zaaprobowanie i wprowadzenie przez LEGO zestawu do produkcji seryjnej. Projektant zaplanował, że Sukiennice będzie można ułożyć z niemal 3 000 części!

– Wierzę, że ten wyjątkowy model skradnie Wasze serca i będziecie mieli okazję, aby zbudować ten fantastyczny model, który stanie się częścią Waszej kolekcji. Liczę na Wasze wsparcie – zachęca projektant.

Sukiennice to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Pierwsze Sukiennice były kamienne, następne, wzniesione w poł. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego – już murowane. Gotycka budowla nie przetrwała próby czasu i spłonęła dwa wieki później, ale do dziś zachowały się niektóre fragmenty jej murów. Pożar okazał się jednak dla budynku swego rodzaju dobrodziejstwem. Sukiennice zostały odbudowane w stylu renesansowym. Budynek podwyższono o jedną kondygnację i zwieńczono wspaniałą attyką, z grzebieniem ozdobionym maszkaronami projektu Santi Gucciego. Od północy i południa dobudowane zostały loggie zaprojektowane przez Jana Marię Padovano i wzorowane na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. W takiej postaci Sukiennice przetrwały kolejne kilka wieków. W latach 70. XIX w. podczas renowacji zburzono przylegające do Sukiennic kramy i budy, aby zastąpić je eleganckimi, arkadowymi podcieniami.

Od końca XIX w. wygląd Sukiennic praktycznie się nie zmienił. Po II wojnie światowej na stropie dolnej hali dodano jedynie herby odzyskanych przez Polskę miast na zachodzie. Dziś Sukiennice stanowią wspaniałą atrakcję turystyczną. Na dole znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Można tam oglądać dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego i Władysława Podkowińskiego.