Zbliża się Małopolska Noc Naukowców
<html />
Czy cytryna może świecić, czy można widzieć uszami, przyprawić roślinie zęby, zobaczyć prąd? Przekonam się, że w czasie trwania Małopolskie Nocy Naukowców to wszytko jest po prostu możliwe. W piątek 28 września w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach odbędzie się kolejna edycja nocy pełnej naukowych przygód.
W tych 4 miastach zagadki wszechświata objaśniać będzie około 700 naukowców. Na uczestników czekać będzie łącznie ok. 230 pokazów, demonstracji, warsztatów, wykładów podczas których każdy będzie mógł uzyskać odpowiedź na pytanie: „dlaczego” i „jak to się dzieje?” Miłośnicy nauki zwiedzić będą mogli z naukowcami-przewodnikami ok. 50 laboratoriów, wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach, a także zobaczyć naukowców w roli aktorów.
Tylko tej nocy każdy będzie miał szansę wyruszyć w wyjątkową naukową podróż, która pozwoli przenieść się w czasie i przestrzeni. W programie m.in. wielkie show „Noc w wirtualnym świecie” z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym demonstracja technologii motion capture i pokaz tworzenia efektów specjalnych do jednych z głośniejszych gier wideo. W programie także m.in.: pokazy i demonstracje „Nie taka Fizyka straszna…”, rozwiązywanie „Morderczej zagadki”, spotkania z naukowcami, którzy opowiedzą m.in. o najnowszym odkryciu w CERN i połączą się na żywo z pokojem kontrolnym eksperymentu ATLAS w CERN w Genewie.
Będzie także interaktywna zabawa dla dzieci „Graj z odkrywcami”, wybuchy wulkanu Jagielloniusa, taniec arabski, kaligrafia hebrajska i japońska, wystawa niespotykanych marchwi i ich degustacja, warsztaty z budowy i programowania robotów dla dzieci, widowisko chemiczne „W poszukiwaniu gwiezdnego pyłu” podczas którego uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców wyruszą w nieziemską podróż ku czerwonej planecie.
To tylko wybrane atrakcje z niezwykle bogatego programu.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z 15 partnerami: Akademią Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Instytutem Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Akademią Muzyczną w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie.
Na większość wydarzeń niestety wymagana jest wcześniejsza rejestracja.