Wybory ’89. System skreślony
„Wybory '89. System skreślony" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na pl. Szczepańskim. Jej organizatorem jest Archiwum Narodowe w Krakowie (przy udziale Gminy Miejskiej Kraków). Wernisaż wystawy odbył się 27 maja o godz. 12:00. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Barbara Berska, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- Dzisiejszy wernisaż otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami 25. rocznicy przeprowadzenia pierwszych w powojennej Polsce, częściowo wolnych, wyborów parlamentarnych. Zachęcam mieszkańców Krakowa do aktywnego uczestniczenia w nich wszystkich – mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Wystawa „Wybory '89. System skreślony" została oparta na koncepcji przeciwstawienia zamkniętej przestrzeni realnego socjalizmu otwartej alternatywie „Solidarności". W pierwszej części odbiorca oprowadzany jest po charakterystycznych dla doby PRL fragmentach rzeczywistości, które zdezaktualizowały się w wyniku obalenia komunizmu. W drugiej poznaje klimat kampanii wyborczej niosącej ze sobą nowe możliwości.
Ukazanie wyborów czerwcowych w powiązaniu z pojawiającą się szansą na zmianę ustroju przygotowane zostało z myślą o odbiorcy, który nie był uczestnikiem prezentowanych wydarzeń i nie pamięta okresu przemian. To podejście nadaje wystawie charakteru edukacyjnego. Poprzez ukazanie elementów, które były stopniowo eliminowane ze sfery politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturowej, zaakcentowana została różnica miedzy rzeczywistością współczesną a zanegowaną przez wyborców w 1989 roku.
Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 300 afiszy, plakatów, ulotek, fotografii oraz materiałów prasowych doby PRL i okresu kampanii wyborczej. Materiały pochodzą z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie, zwłaszcza z zespołu akt Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Krakowie i Nowym Sączu, Zbioru „Solidarności" oraz Zbioru afiszy, plakatów i druków ulotnych. Część fotografii udostępniona została organizatorowi przez Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego „Sowiniec", Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz osoby prywatne. Wystawę na pl. Szczepańskim będzie można oglądać do 11 czerwca br.