World Art Underground - Wieliczka 2013
W środę 24 lipca o godz. 20:00 w Kopalni Soli „Wieliczka” odbędzie się piąta edycja festiwalu World Art Underground - Wieliczka 2013 (zjazd do kopalni godz. 19.00).
Interdyscyplinarny, podziemny festiwal World Art Underground w wielickiej kopalni soli po raz pierwszy odbył się w 1995 roku. Zarówno wtedy, jak i podczas następnych edycji festiwalu do prezentacji artystycznych wybrano miejsce wyjątkowe. Wszystko odbywało się w naturalnej scenerii wyrobisk górniczych historycznej kopalni soli, która dzięki swym walorom została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Zamiarem organizatora, który zrealizowano z powodzeniem, było przedstawienie szerokiego zakresu twórczych dokonań z rozmaitych dziedzin sztuki, prezentowanych przez artystów o uznanej pozycji, co było niejako gwarancją wysokiego poziomu imprezy. Na tym festiwalu Marek Stryszowski zaprezentował suitę Magnum Sal w czternastoosobowym międzynarodowym składzie z udziałem Joe Zawinula, Marka Bałaty, Michaela Rahmlee Davisa, Urszuli Dudziak, Carlosa Johnsona, Ernie Adamsa, Bill Dickensa, Zbigniewa Namysłowskiego, Jarka Śmietany, Susan Weinert, Jacka Królika i samego kompozytora, gościli też m.in. Zbigniew Preisner ze swoją muzyką filmową, wykonywaną przez dwa chóry i orkiestrę Sinfonia Varsowia z ośmioma solistami, Jerzy Stuhr ze spektaklem Kontrabasista, Sindicate z Joe Zawinulem, który właśnie w Wieliczce rozpoczął swą europejską trasę, Balet Form Nowoczesnych AGH Jerzego Marii Birczyńskiego,
W programie ubiegłorocznej edycji World Art Underground – Wieliczka 2012 miały miejsce niezwykle wydarzenia artystyczne: wernisaż fotografii Marty Ignatowicz z oprawą muzyczną Pauliny Bisztygi, koncert Laboratorium symfonicznie oraz widowisko multimedialne Ananke.
Tegoroczna, piąta już edycja festiwalu World Art Underground – Wieliczka 2013 odbędzie pod hasłem Blues - sól muzyki naszych czasów i jest kontynuacją przyjętego programu ramowego poprzednich festiwali. ze szczególnym zwróceniem uwagi na interdyscyplinarne prezentacje.
Wystąpią m.in. polska odmiana legendarnego Blues Brothers oraz dynamiczna formacja blues’a elektrycznego Tortilla.
W ramach interdyscyplinarnych działań, tak charakterystycznych dla festiwalu zobaczymy happeningowe bluesowe improwizacje muzyczne i choreograficzne z udziałem Antoniego Krupy, Marka Stryszowskiego, Magdaleny Malik.