Wmurowano kamień węgielny pod pomnik AK
W piątek 27 września na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miasta, samorządu, wojska, szkół wyższych.Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Pomnik ma stanąć w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego, pomiędzy przedłużeniem ul. Bernardyńskiej, a ul. Dietla z Mostem Grunwaldzkim. Na tym terenie planowane jest utworzenie „Ogrodu Pamięci Narodowej". Decyzję w sprawie jego wzniesienia, a następnie lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa w drodze uchwały, po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych. Realizacja pomnika będzie możliwa po zgromadzeniu na ten cel odpowiednich funduszy.
Miasto przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przeprowadziło konkurs na projekt pomnika. Autorem zwycięskiej pracy jest zespół w składzie: Aleksander Smaga – Wiedeń, Gilles Chardayre – Wiedeń, Izabela Auner-Kargól – Wiedeń/Kraków, Hannah Luegmeyer – Wiedeń,Ursula Wieser – Paryż, Janusz Kołodziejczyk – Wadowice, Daniel Prost - University of Applied Arts Vienna.
W opisie projektu czytamy:
„Pomnik łączy w sobie tradycję i współczesność. Przyjęto lekką formę o kształcie wstęgi, która jako część naziemna wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,20 metrów, wznosząc się ku niebu, wskazując ku Wiśle. Tym samym reprezentuje heroiczny wzlot walki Armii Krajowej w podziemiu, o wolność Polski. Wstęga zbudowana jest z dwóch warstw. Zewnętrzna z płyt Corten w kolorze rdzy, wewnętrzna to błyszcząca polerowana stal, służąca jako powierzchnia pod inskrypcje, znaki, grawury. W rzucie projektu, w formie wstęgi, odzwierciedla się granica dawnej Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Po wewnętrznej stronie wstęgi umieszczono, w ciągu chronologicznym, najważniejsze wydarzenia i akcje Armii Krajowej oraz godło państwowe.
W konstrukcję wstęgi zintegrowana jest trybuna - schody, okalająca miejsce placu wewnętrznego. Trybuna jest oświetlona pasmowo. Powierzchnię placu przecinają lekkie linie kartezjańskie z białego granitu, jako znak połączenia Polski z resztą Europy i świata. Plac ten przeznaczony jest do składania hołdu, zebrań, manifestacji w dniu obchodów i jest ogólnodostępny dla wszystkich przybyszy. W punkcie centralnym kwadratu umiejscowiono koło z białego marmuru oraz wbudowano instalacje pionowej kolumny świetlnej o wysokości min. 50 m., która reprezentuje poległych w walce".