Wirtualne Muzea Małopolski
To będzie przełom w prezentacji małopolskiego dziedzictwa i muzealnych zbiorów. Małopolska jako pierwszy region w Polsce zaoferuje tak szeroki, łatwy i atrakcyjny dostęp do zasobów kultury. 25 września wystartował portal Wirtualne Muzea Małopolski, który prezentuje w formacie 3 i 2D kilkaset eksponatów wybranych z kolekcji 35 muzeów.
Oficjalna premiera tego serwisu jest zwieńczeniem projektu o tej samej nazwie, zrealizowanego w partnerstwie przez Województwo Małopolskie (lider projektu) i Małopolski Instytut Kultury (partner projektu) oraz 35 małopolskich muzeów.
WMM to innowacyjny projekt, którego celem jest digitalizacja zbiorów muzealnych, utworzenie pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji, a także portalu, na którym prezentowane są obiekty wybrane przez Radę Ekspertów projektu z kolekcji kilkudziesięciu muzeów z Małopolski.
Na portalu małopolskie muzea odkrywają przed szeroką publicznością prawdziwe skarby kultury, których część, do tej pory nie miała szans na tak innowacyjną prezentację. W serwisie znajdziemy 700 eksponatów, dla których do tej pory naturalnym środowiskiem były muzealne gabloty i magazyny. Udostępnienie większości z nich w Internecie w postaci trójwymiarowych wizerunków pozwoli zapoznać się nie tylko z bogatą historią tych obiektów, ale także umożliwi ich dokładne obejrzenie w przybliżeniu, i poznanie każdego, najdrobniejszego nawet szczegółu bez obawy o zniszczenie cennych przedmiotów czy naruszenie muzealnej etykiety.
Wirtualne eksponaty i poświęcone im materiały (pliki audio, filmiki zachęcające do kreatywnego spędzania czasu w oparciu o zasoby portalu, przekrojowe prezentacje opracowane przez specjalistów w danych dziedzinach i pasjonatów, przywołujące niezwykłe historie nt. eksponatów, czytane m.in. przez Annę Dymną, Jana Peszka, Krystynę Czubówną, Krzysztofa Globisza i wiele innych materiałów), nie tylko rozbudzą wyobraźnię użytkowników serwisu, ale przede wszystkim staną się impulsem do odwiedzenia unikatowych kolekcji muzealnych Małopolski, a sam proces digitalizacji i utrwalania zbiorów przyczyni się do zachowania i spopularyzowania wyjątkowego dziedzictwa naszego regionu.
W wirtualnym wymiarze znajdziemy m.in. egipski sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy, włosy solne, naszywki z kombinezonu kosmicznego gen. Mirosława Hermaszewskiego, czy kajak ks. Karola Wojtyły. To tylko wybrane przykłady z długiej i imponującej listy obiektów, które w łatwy sposób – za pomocą jednego kliknięcia – będą dostępne przez 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy wymienić, że swoje zbiory udostępnią w ten sposób, między innymi: Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.
Podkreślmy, że jeszcze nikt w Polsce nie zdecydował się na zdigitalizowanie tak dużej liczby eksponatów i umieszczenie ich w jednym miejscu. To sprawia, że mamy do czynienia z nowatorskim i unikatowym projektem w skali całego kraju, a dzięki temu Małopolska staje się liderem digitalizacji obiektów muzealnych w Polsce.
Portal WMM tworzy nową jakość w zakresie poznawania muzealnych eksponatów – będą one dostępne na ekranie naszego komputera, tabletu lub smartfona w postaci strony internetowej i aplikacji mobilnej. Dla użytkowników tych rozwiązań przygotowano wiele ciekawych niespodzianek. Każdy z nas będzie mógł skanować fotokody obiektów muzealnych, robić sobie zdjęcia z eksponatami w 3D, przeglądać katalogi z wirtualnymi eksponatami, tworzyć prywatne kolekcje dzieł sztuki, przeglądać prezentacje tematyczne i grać w fabularną grę Obrońcy Czasu. Wirtualne Muzea Małopolski jako pierwszy portal muzealny w Polsce wykorzystują gamifikację do stworzenia innowacyjnej i atrakcyjnej formy kontaktu użytkowników z kulturą.
Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest zastosowanie audiodeskrypcji części eksponatów, dzięki której dostęp do nich mają także osoby niewidome i niedowidzące.
Warto podkreślić, że jednym z celów tego projektu jest także utworzenie pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Jej powstanie daje niepowtarzalną szansę na zachowanie zabytków, które mimo postępu techniki konserwacji zagrożone są całkowitą i bezpowrotną degradacją. Pomyślne zakończenie tego pilotażowego projektu otwiera przed małopolskimi muzeami szansę na kontynuowanie digitalizacji cennych obiektów.
Realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku. Zaproszenia do udziału w nim otrzymały wszystkie muzea z naszego regionu, a umowy partnerskie podpisało 35 placówek.
Wybór eksponatów do digitalizacji nie był przypadkowy. To obiekty wytypowane przez muzea i zarekomendowane przez Radę Ekspertów.