Wieliczka utonęła w kulinarnych zapachach
W niedzielę 8 czerwca Wielicki Trakt Solny tętnił życiem i przyciągał wspaniałymi zapachami. W tym dniu już przed południem rozpoczął się po raz pierwszy w Wieliczce 10. Małopolski Festiwal Smaku. Wydarzenie przyciągnęło rzeszę wielbicieli smacznego i zdrowego jedzenia, którzy przybyli z całej Małopolski, by rozkoszować się smakiem tradycyjnych polskich dań.
W tegorocznym, jubileuszowym Festiwalu w solnym mieście królowały firmy działające na terenie Gminy Wieliczka:
Gawor – Produkcja Wędlin Jakość i Tradycja, Szczepan Gawor, Podstolice (ekologiczna szynka wołowa, kiszka podstolego, kiełbasa wiejska) oraz Gospodarstwo Ekologiczne Cecylia Strojny, Grajów (zupa ziemniaczana z kurdybankiem).
Ponadto na Festiwalu zaprezentowano:
małopolski miód spadziowy (Kraków),
naleśniki z owocami (Zręczyce),
bakalie w miodzie (Drwinia),
oscypek, bryndza podhalańska (Leśnica),
kiełbasa lisiecka, kiełbasa tradycyjnie wyrabiana (Nowa Wieś Szlachecka),
precelki krakowskie (Zabierzów),
tradycyjne lody śmietankowe na bazie mleka krów rasy polskiej czerwonej (Krzeszowice),
sok z pomidorów malinowych (Wola Batorska),
kiełbasa podhalańska (Szaflary),
rosół królewski z makaronem domowym robionym ręcznie bez konserwantów (Trzemieśnia),
filet śledziowy po szwajcarsku (Poskwitów),
pierogi z kozim serem i pokrzywą (Nielepice),
sery z mleka kozy rasy polskiej (Limanowa),
makaron pełnoziarnisty (Tomaszkowice),
pstrąg ojcowski (Przybysławice).
Małopolski Festiwal Smaku to nie tylko uczta dla ciała, ale i dla ducha. Podczas imprezy odbył się spektakl teatralny dla dzieci, pokaz baletowy, koncert Orkiestry Dętej „Hejnał” z Byszyc, koncert zespołów: Yanabanda, Pancakes, Blue Brass Band, a także występy Grupy Śpiewaczej „Chorągwianki”, Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy” oraz Zespołu Piesni i Tańca „Raciborsko”.
Małopolski Festiwal Smaku jest najstarszą polską imprezą promującą unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 r. w Zakopanem. Krakowie i Tarnowie. Idea promocji regionalnych małopolskich przysmaków powstała w 2003 r. Wtedy też opracowano mapę „Małopolskie Przysmaki”, na której znalazły się najbardziej rozpoznawalne marki spożywcze regionu. Dziś kiermasze produktów lokalnych i towarzyszące im konkursy dla producentów regionalnych specjałów organizowane są każdego lata w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Nowym Targu, Miechowie i – w tym roku po raz pierwszy – w Wieliczce.
Do udziału w imprezie mogą się zgłaszać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne, a także stowarzyszenia i grupy nieformalne. Istotne, by spełniły podstawowe kryterium, tj. zaprezentowały unikalny produkt czy danie własnego wyrobu, a następnie poddały ją ocenie jury oraz publiczności. Publiczność w plebiscycie głosuje wedle kategorii:
- ekologiczne przysmaki;
- tradycyjne specjały;
- smakołyki z legendą;
- potrawy „jak u mamy”.
Grand Prix Małopolskiego Festiwalu smaku to nie tylko honorowe wyróżnienie, ale także istotna rynkowa rekomendacja firm i produktów.