Wieczór przeciw rakowi
O płyty z autografami m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Marii Peszek, Czesława Mozila, książki z autografami Maryli Rodowicz, Jacka Poniedziałka i Valery’ego Giscard D’Estaing, byłego prezydenta Francji, album z podpisami całej drużyny Wisły oraz o wiele innych ciekawych pamiątek będą mogli zawalczyć zaproszeni goście podczas aukcji charytatywnej, zorganizowanej w ramach akcji profilaktycznej „Rak nie boli. Badaj się i żyj!”.
Aukcja charytatywna i spotkanie dla zaproszonych gości odbędzie się w środę 24 października w klubie Lizard King przy ul. Św. Tomasza 11 a w Krakowie o godz. 18.30. W spotkaniu uczestniczyć będą małopolscy biznesmeni, przedstawiciele wyższych uczelni i korpusu dyplomatycznego. W programie przewidziano m.in. recital Krystyny Prońko raz występ zespołu Lips.
Akcja „Rak nie boli. Badaj się i żyj!” ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie wczesnego wykrywania zmian nowotworowych skóry. Organizowana jest przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wraz z Polsko-Brytyjskim Instytutem Medycyny Estetycznej i Dermatochirurgii Face and Body Institute oraz Krakowskim Centrum Psychologicznym Salvate.
Pieniądze zebrane podczas środowej licytacji przeznaczone zostaną na dofinansowanie działań profilaktycznych i informacyjnych dotyczących raka skóry, a także na tworzenie grup wsparcia dla osób chorujących na nowotwory.
W sobotę 27 października odbędą się natomiast wykłady i warsztaty skierowane do specjalistów pierwszego kontaktu, studentów kierunków medycznych, osób chorujących na nowotwory i ich najbliższych oraz wszystkich zainteresowanych profilaktyką. Tematyka wykładów to m. in. dieta antynowotworowa, samodiagnostyka i samokontrola, nowe kierunki leczenia czerniak Przyczyny niskiej wyleczalności raka skóry w Polsce tkwią nadal w zbyt późno przeprowadzanej diagnostyce, niedostępności badań profilaktycznych oraz braku wystarczającej wiedzy wśród osób, które jako pierwsze mają kontakt z pacjentem.
Dlatego głównym celem akcji jest zachęcanie do wykonywania badań, propagowanie profilaktyki zdrowotnej, upowszechnianie informacji na temat najnowocześniejszych metod diagnozowania i leczenia zmian nowotworowych, co w przyszłości, mamy nadzieję przyczyni się do zmniejszenia liczby osób umierających na czerniaka.
W 2007 roku Instytut Dermatochirurgii i Kosmetologii – Face and Body Institute po raz pierwszy przeprowadził akcję pod nazwą „Skóra na wagę złota”. Od tamtej pory bezpłatnie przebadano już ponad 2 tysiące pacjentów, a do projektu przyłączyło się wiele znanych osób, m.in. Danuta Stenka, Tomasz Kot, Zbigniew Wodecki, Adam Ferency, Kinga Preis, Leszek Kuzaj i wielu innych.
Na wykłady można rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej www.raknieboli.pl oraz pod numerem tel. 791-489-592.
Program akcji:
27 października 22, ul. Basztowa 22, Małopolski Urząd Wojewódzki
Wykłady otwarte:
10.00 - 11.30 Dieta antynowotworowa - prawdy i mity - prof. dr hab. Ewa Cieślik i dr Aneta Kopeć
12.00 – 13.30 Samodiagnostyka i samokontrola skóry. Jak chronić się przed nowotworem - dr n. med. Rafał Pabiańczyk oraz lek. med. Łukasz Małecki we współpracy z prof. dr hab. n. med. Markiem Pawlickim
Wykłady dla specjalistów:
14.00 - 16.00 Wsparcie społeczne osób z chorobą nowotworową – Aleksandra Gronostaj, wykład pod opieką merytoryczną prof. dr hab. Władysława Łosiaka
16.30 – 18.00 Nowoczesna diagnostyka nowotworów skóry. Nowe kierunki leczenia czerniaka złośliwego – dr n. med. Rafał Pabiańczyk oraz lek. med. Łukasz Małecki we współpracy z prof. dr hab. n. med. Markiem Pawlickim
18.30 - 20.00 - Dieta antynowotworowa - prawdy i mity – Prof. dr hab. Ewa Cieślik
Warsztaty:
11.30 - 13.30 – „Przekroczyć zwrotnik raka”. Warsztat dla osób chorujących na nowotwory – mgr Alicja Widera
11.30 – 13.30 - Warsztat dla osób chorujących na nowotwory oraz dla osób wspierających „Wejdź na drogi zdrowienia – wspomóż proces swojego leczenia” - lekarz, specjalista psychiatra Agnieszka Buczek oraz psycholog Monika Piątkowska
14.00 – 16.00 - Warsztat dla osób chorujących i ich rodzin „Jednak nie jesteś sam” - psychodietetyk, terapeuta zajęciowy Joanna Perun
16.30 – 18.30 - Warsztat dla rodzin osób chorujących na nowotwory „Radźmy sobie razem” - psycholog, psychoterapeuta Elżbieta Gregorasa.