W Krakowie pojawi się Atomowy Autobus
Atomowy Autobus to mobilne laboratorium, dzięki któremu każdy może się przekonać, że energia jądrowa jest bezpieczna. We wtorek 27 listopada wmiędzy godziną 10.30 a 16.30 na Uniwersytetecie Jagiellońskim bedzie mozna zobaczyć model elektrowni atomowej!
Taka akcja to inicjatywa Fundacji Forum Atomowe. W godzinach od 10.30 do 16.30 w holu głównym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Reymonta 4, będzie można obejrzeć model elektrowni atomowej, poznać szczegóły jej działania, być świadkiem doświadczeń z promieniowaniem jonizującym, a także porozmawiać ze specjalistami na temat ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych.
Pokazom towarzyszyć będą seminaria (nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja):
10.30 – 11.15 – Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych (sala na antresoli)
11.00 – 11.45 - Promieniowanie jonizujące i promieniotwórczość – zacznijmy od podstaw! s. 055
11.30 – 12.15 - Czy narażenie na promieniowanie w otoczeniu elektrowni jądrowej jest większe niż w innych miejscach? (sala na antresoli)
Projekt „Atomowy Autobus” jest największym przedsięwzięciem Fundacji Forum Atomowe. Głównym jego celem jest przekazywanie obiektywnej wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości i uświadamianie społeczeństwu, że energia ta jest bezpieczna i przede wszystkim, że Polska jej potrzebuje. Działalności Fundacji sprzyja motto Marii Curie-Skłodowskiej: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa i odwiedzamy w tym roku miejscowości, których mieszkańcy potrzebują informacji i odpowiedzi na frapujące ich pytania" – wyjaśnia Prezes Fundacji Łukasz Koszuk.
Społeczeństwo polskie nadal potrzebuje wiedzy w tej dziedzinie, a „Atomowy Autobus” jest doskonałą okazją, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Fundacja ma wiele pomysłów na to, w jaki sposób zainteresować ludzi i opowiedzieć im, jaka jest zasada działania elektrowni jądrowych i co dzięki nich możemy zyskać. Chcemy stworzyć otwartą debatę, dialog społeczeństwa, który będzie opierał się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy – podsumowuje założenia akcji Łukasz Koszuk.