Uważaj na "chwilówki" - akcja urzędu wojewódzkiego
NIE DAJ SIĘ NABRAĆ. SPRAWDŹ, ZANIM PODPISZESZ
Jerzy Miller, wojewoda małopolski, wspiera kampanię społeczną „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zaciąganiem tzw. „chwilówek” oraz inwestowaniem pieniędzy w firmy niepodlegające nadzorowi państwa.
„Pożyczka na dowód”, „bez sprawdzania w BIK”, „bez zbędnych formalności”, „bez poręczycieli” – z takimi reklamami stykamy się niemal na każdym kroku. Osoby, które uległy pokusie zdobycia „łatwych pieniędzy”, niejednokrotnie bardzo boleśnie przekonały się, że umowy te są tylko pozornie proste. Rzeczywiste roczne oprocentowanie „szybkiej gotówki” może bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Przykładowo, gdy kwota pożyczki to 4000 zł
- oprocentowanie 24%w skali roku = całkowita kwota do spłaty: 4813 zł;
- oprocentowanie 24%w skali miesiąca = całkowita kwota do spłaty: 13 753 zł;
- oprocentowanie 24%w skali tygodnia = całkowita kwota do spłaty: 46 261 zł.
Nagle okazuje się też, że pożyczkobiorca musi dodatkowo zapłacić za takie usługi jak obsługa pożyczki w domu czy monity telefoniczne, o czym plakaty reklamowe w żadnym stopniu nie informowały.
Jedna, nie do końca przemyślana decyzja finansowa może zatem prowadzić do spirali długów i utraty dorobku całego życia.
Kampania „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz” ma chronić przed takimi sytuacjami. W jej ramach przygotowano narzędzia umożliwiające rzetelną ocenę ofert i podejmowanie świadomych decyzji finansowych. Założenie jest bowiem takie, że tylko wiedza o zagrożeniach związanych z zawieraniem umów finansowych pozwala unikać kłopotów.
Na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl można zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na rynku finansowym. Za pośrednictwem witryny uzyskamy dostęp do kluczowych aktów prawnych oraz dowiemy się, jakie niebezpieczne kruczki prawne są stosowane w umowach. Znajdziemy tam również kalkulatory finansowe, które pomogą nam policzyć całkowity koszt pożyczki oraz panować nad budżetem domowym.
Dodatkowo, pod bezpłatnym numerem infolinii Komisji Nadzoru Finansowego (tel. 800 290 479) można uzyskać informacje, które podmioty są objęte nadzorem finansowym.
Akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.