Teresa i Andrzej Starmachowie obdarowali krakowskie muzea
26 lutego w sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste podpisanie aktu donacji kolekcji sztuki współczesnej Teresy i Andrzeja Starmachów dla Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie. To największy po 1989 r. dar przekazany do publicznych zbiorów.
Kolekcjonować sztukę Teresa i Andrzej Starmachowie zaczęli w latach 70. XX wieku. Dziś, pół wieku później, są właścicielami jednej z najważniejszych polskich galerii komercyjnych, a w ich zbiorach znajdują się prace fundamentalne dla sztuki polskiej II połowy XX w. W 2023 r. zdecydowali się na wyjątkowy krok, o skali bezprecedensowej w historii polskiego muzealnictwa po 1989 r.: część swojej kolekcji przekazują jako dar Krakowowi. Prace autorstwa 26 artystów i artystek trafią do zbiorów dwóch miejskich instytucji – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie.
Dlaczego kraków jest beficjentem tego daru? Poniważ to miasto pp. Sstarmachów. Ru mieszkją, tu wychowały się ich dzieci i wnuki.
Historia zna przypadki przekazywania dzieł przez prywatnych kolekcjonerów do publicznej instytucji, a jednak szukając w polskiej historii sztuki daru podobnej rangi, musimy się cofnąć o ponad 100 lat! W 1920 roku Feliks „Manggha” Jasieński przekazał swoją kolekcję sztuki Muzeum Narodowemu w Krakowie, obejmującą zarówno imponujące zbiory sztuki Dalekiego Wschodu, jak i dzieła współczesnych Jasieńskiemu artystów: Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego. W darze Teresy i Andrzeja Starmachów, podobnie jak w tym pochodzącym od Jasieńskiego, znajdują się prace o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej kultury.
Artyści, których dzieła zostały przekazane MOCAK-owi:
Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Marek Chlanda, Marta Deskur, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior, Julian Jończyk, Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Piotr Lutyński, Marzena Nowak, Jerzy Nowosielski, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Smoczyński, Grzegorz Sztwiertnia.
Artyści, których dzieła zostały przekazane MuFo:
Tomasz Ciecierski, Marta Deskur, Piotr Jaros, Andrzej Lachowicz, Przemysław Pokrycki, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka, Jacek Maria Stokłosa, Jan Tarasin, Andrzej Wełmiński, Krzysztof Zieliński.
Dar państwa Starmachów będzie można oglądać już od jutra.
Info i zdjęcie: Magiczny Kraków