Tej nocy poezja przeniknie wszystko
<html />
Druga edycja wydarzenia Noc Poezji, którego motywem przewodnim będzie wzajemne przenikanie się kultur oraz poezja inspirowana wielokulturowością, odbędzie się wieczorem i w nocy z 7 na 8 września (piątek/sobota). Wstęp jest wolny, tylko na kilka wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki.
W programie imprezy, która jest ostatnim w tym roku wydarzeniem z cyklu Krakowskie Noce znalazło się m.in. plenerowe widowisko multimedialne „Wesele Zielonej Gęsi", z udziałem artystów specjalizującego się w plenerowych przedstawieniach Teatru KTO, przedstawiające spotkanie dwóch znakomitych polskich poetów – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W role głównych bohaterów wcielą się: Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski. W widowisku wystąpią także Anna Dymna, Marek Kondrat i Grzegorz Turnau. Autorem tekstu napisanego specjalnie na tę okazję jest Bronisław Maj, a reżyserem – Jerzy Zoń. Początek: godz. 19:30 na Rynku Głównym.
Międzykulturowy Moment Poetycki to hasło przewodnie spotkania w Czułym Barbarzyńcy, przy ul. Powiśle, które poprowadzi Wojciech S. Wocław. W spotkaniu wezmą udział poeci Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Każdy z występujących przedstawi wiersz związany z inna kulturą, opowie o źródłach inspiracji i okolicznościach powstania utworu.
Na koncert bardzo kameralny do Księgarni Muzycznej Kurant zaprasza Lidia Jazgar i Zespół Galicja (godz. 22:18). Trzy minuty później... w Sali Pod Kruki (Międzynarodowe Centrum Kultury, godz. 22.21) rozpocznie się Parnas poetów z udziałem Marcina Barana, Jakuba Ekiera, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Koehlera, Zbigniewa Macheja, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego oraz Eugeniusza Tkaczyszyna Dyckiego.
Podczas Nocy nie zabraknie spotkań z poezją awangardową i cyfrową. Cykl znakomicie zapowiadających się wydarzeń adresowanych do miłośników poezji cyfrowej przygotowała Korporacja Ha!art: Ha!wangarda 2012. W Klubie Konfederacka 4 na krakowskich Dębnikach odbędą się spotkania z Małgorzatą Dawidek Gryglicką, Katarzyną Giełżyńską i Romanem Bromboszczem. Z kolei Śródmiejski Ośrodek Kultury i Fundacja Liternet, zapraszają na spotkanie z Leszkiem Onakiem i Łukaszem Podgórnim, poetami, którzy w formie prezentacji multimedialnych przedstawią cybernetyczny obraz gwary.
Miłośników poezji Wisławy Szymborskiej, krakowska PWST zaprasza na Scenę im. St. Wyspiańskiego, gdzie można będzie posłuchać wierszy noblistki oraz wspomnień bliskich Jej osób - Anny Dymnej, Anny Polony, Anny Rudnickiej, Teresy Walas, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Zbigniewa Macheja, Aleksandra i Marcina Filipowiczów, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Wieczór poświęcony Noblistce, zatytułowany „Radość czytania Szymborskiej", poprowadzi Jerzy Illg.
Spotkanie z poezją Szymborskiej to jedno z dwóch wydarzeń, na które będą obowiązywały bezpłatne wejściówki – do odbioru od 1 września (sobota) w godz. 9:00 do 19:00 w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Drugie to „Lektury Mistrzów", które także odbędzie się na Scenie im. St. Wyspiańskiego. Anna Polony zaprezentuje utwory M. Konopnickiej, K. Iłłakowiczówny, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przy akompaniamencie Gajusza Kęski. Gościem specjalnym będzie Danuta Michałowska prezentująca fragmenty „Beniowskiego" J. Słowackiego.
W programie Nocy znalazło się wiele ciekawych spektakli, stylistyką nawiązujących do rozmaitych nurtów poetyckich. Na Scenie Teatru Nowego będzie można zobaczyć, znakomicie przyjęty przez publiczność podczas warszawskich MIRONALIÓW 2012, spektakl „Uza leżenia", do tekstów Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Piotra Sobolczyka.
Oddział Związku Artystów Scen Polskich w Krakowie przywołuje postać Karola Huberta Rostworowskiego, nieco zapomnianego dziś poety, pierwowzoru postaci Młodego Człowieka/Huberta w dramacie Karola Wojtyły Brat naszego Boga. Stowarzyszenie Teatr Mumerus zaprasza na widowisko z muzyką na żywo, nawiązujące do tradycji teatru jarmarcznego.
W Instytucie Cervantesa odbędzie się cykl imprez poświęconych twórcom hiszpańskojęzycznym: prezentacja twórczości chilijskiego poety Nicanora Parry, recital katalońskiego poety Xaviera Farré ispotkanie z meksykańskim poetą Gerardo Beltranem. W siedzibie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się spotkanie z tłumaczami i poezją „Transpoetica".
W programie Nocy nie zabraknie też poezji śpiewanej m.in. recitali Agnieszki Grochowicz czy Agaty Ślazyk. Odbędzie się także wiele imprez, łączących słowo i muzykę oraz spotkania autorskie ze znakomitymi poetami polskimi - Janem Polkowskim (Kawiarnia Gazeta Cafe), Jerzym Kronholdem (Nowa Prowincja), Januszem Szuberem (s. 42 Wydziału Polonistyki UJ) – w miejscach nieodpłatnie udostępnionych Gminie Miejskiej Kraków na rzecz realizacji projektu.
Dzięki współfinansowaniu projektu „Krakowskie Noce 2012" przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Gmina Miejska Kraków przygotowuje tegoroczne Noce we współpracy z instytucjami kultury w innych miastach. W ramach Nocy Poezji dodatkowe wydarzenia odbędą się w Oświęcimiu oraz w Niepołomicach.