Święto książki pełne atrakcji
<html />
Zbliża się trzecia edycja akcji Drugie życie książki, organizatorzy mają nadzieję, że w najbliższą niedzielę (22 kwietnia), w przededniu Światowego Dnia Książki, padnie rekord frekwencji – przypomnijmy, że w drugiej edycji wzięło udział blisko 200 osób. Wymianie towarzyszyć będą po raz pierwszy - wydarzenia specjalne. Spotykamy się tradycyjnie w Pawilonie Wyspiańskiego.
Czekając na wymianę, wspólnie ze Strefą Wolnego Czytania, o godz. 14:45, organizatorzy ogłoszą kolejną edycję poszukiwania Miejsc Przyjaznych Czytaniu. Do 31 maja będzie można zgłaszać miejsca, w których można czytać wygodnie, swobodnie, bez krzywych spojrzeń i do syta, można wymienić się książkami, dyskutuje się o literaturze albo wręcz dobrze pisze się książki, niebanalnie promuje się czytanie. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz zamieszczony na stronie www.strefawolnegoczytania.pl, w zakładce „dołącz do STREFY”. Każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie przez organizatorów akcji.
Punktualnie o godz. 15.00, na placu przed Pawilonem Wyspiańskiego, rozpocznie się trzecia edycja akcji Drugie życie książki. Jeśli nie dopisze pogoda spotkanie odbedzie się w holu budynku. Żeby wziąć udział w akcji wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Warto pamiętać, że wymieniać można także literaturę dla dzieci i książki obcojęzyczne.
Tuż po godz. 15.00 najmłodsi miłośnicy literatury będą mogli posłuchać fragmentów książki Tami z krainy pięknych koni czytanych przez autorkę Renatę Klamerus, a o godz. 16.00 – w sali konferencyjnej na I piętrze odbędzie się spotkanie Trzy poetki z charakterem z udziałem Miry Kuś, Ewy Sonnenberg i Katarzyny Turaj-Kalińskiej, prowadzone przez wybitnych literaturoznawców - prof. Gabrielę Matuszek i prof. Wojciecha Ligęzę.
Od poniedziałku (23 kwietnia) do obchodów święta książki włączy się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, która organizuje 11. edycję Małopolskich Dni Książki Książka i Róża. W programie m.in.: spotkania z pisarzami, konkursy z - a jakże, książkowymi - nagrodami, wystawa "Dni Oświaty Książki i Prasy czyli o popularyzacji czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach istnienia PRL-u" przygotowanej ze zbiorów Pracowni Dokumentów Życia Społecznego, a dla najmłodszych - malowanie twarzy w motywy książki lub róży. Przypominamy, że w trakcie trwania Książki i Róży, księgarnie obniżają ceny książek o 10% a do każdej zakupionej książki dołączają różę. Spis księgarni biorących udział w akcji: www.ksiazkairoza.pl
Drugie życie książki to wspólna akcja portalu Bookeriada i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Już pierwsza edycja (26 lutego) okazała się wielkim sukcesem: wzięło w niej udział ponad sto osób, każda z nich przyniosła średnio po trzy książki, dzięki czemu nowych właścicieli znalazło blisko 500 tomów, a ponad sto kolejnych trafiło do zaprzyjaźnionych bibliotek. W kolejnej, marcowej, wiosennej edycji wzięło udział już blisko 200 osób, a nowego właściciela znalazło 800 tomów. Partnerami akcji są: Gazeta Wyborcza, radio RMF Classic, Strefa Wolnego Czytania oraz firma Opus Meble.
Znane są już daty kolejnych edycje akcji Drugie życie książki: 27 maja – książki, które zainspirowały filmowców - edycja dzień po finale 5. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej; 1 czerwca – dzieci też czytają - czyli edycja specjalna na Targach Książki dla Dzieci (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 24 czerwca – lato tuż tuż - trzy dni po pierwszym kalendarzowym dniu lata wymieniamy z przewodnikami i książkami podróżniczymi; 29 lipca – niech żyją wakacje! - wymieniamy się książkami, idealnymi na leniwe wakacyjne dni; 11 sierpnia – fantastyczna literatura – spotykamy się podczas zlotu miłośników fantastyki Krakon i wyjątkowo wymieniamy tylko literaturę fantastyczną, fantasy oraz japoński komiks manga (miejsce: teren konwentu Krakon); 26 sierpnia – powrót do szkoły - tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego wymieniamy się podręcznikami; 30 września – literatura nie zna granic - w Międzynarodowym Dniu Tłumacza wymieniamy się książkami autorów z zagranicy; 25-28 października – Kraków stolicą literatury - podczas Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie zapraszamy wyjątkowo aż na czterodniową wymianę książek (miejsce: hala targów przy ul. Centralnej 41 a); 25 listopada – jesienny wieczór z książką - wymieniamy się książkami idealnymi na długie jesienne wieczory; 16 grudnia – święta pod znakiem książki - wymieniamy się książkami idealnymi do czytania podczas świątecznych wieczorów.
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.