Świątecznie na Rynku Głównym
Goście z Litwy, Słowacji, Ukrainy, Węgier i oczywiście Polski – w sumie ok. 60 wystawców weźmie udział w Targach Wielkanocnych, które w dniach 11-21 kwietnia odbędą się na Rynku Głównym. Uroczyste otwarcie targów odbędzie się w sobotę 12 kwietnia o godz. 12:00.
Na targach będzie można kupić m.in. artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ponadto: ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy świąteczne, kierpce, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne. Punkty małej gastronomii będą oferować kuchnię staropolską, pierogi, dojrzewające sery z Węgier, litewskie wędliny i ciemny chleb, oscypki oraz tradycyjne pierniki. Stoiska handlowe będą czynne od piątku 11 kwietnia.
W sobotę 12 kwietnia o godz. 12:00 prezydent Krakowa uroczyście otworzy Targi Wielkanocne. Wtedy także otwarty zostanie „Wielkanocny Małopolski Smak", w którym weźmie udział 12 laureatów Festiwalu Smaku, organizowanego przez Województwo Małopolskie. W tym samym dniu o godz. 11:50 na scenie targów wystąpi Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak", a ok. godz. 12:20 Teatr Tańca „Dzieci Krakowa".
Przez trzy dni 11-13 kwietnia (piątek-niedziela) w godzinach otwarcia Targów na wybranych stoiskach prezentowane będą tradycyjne produkty i potrawy charakterystyczne dla okresu Świąt Wielkiej Nocy. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja, smakowite wędliny i pieczywo. Nie zabraknie również wielkanocnych ciast, takich jak mazurki i piaskowe baby.
13 kwietnia (niedziela) Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny" zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu 19 amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:15 – barwny korowód z palmami przejdzie ul. Floriańską, obok Kościoła Mariackiego, przez Mały Rynek, a następnie pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm. Później zespoły będą się prezentować na Rynku Głównym i Małym Rynku. O godz. 14:00 na Rynku Głównym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy".
Na Małym Rynku o godz. 14:00 wystąpią „Mali i Duzi Węgrowianie", a Koło Gospodyń Wiejskich przygotuje degustację. Można będzie spróbować chleba wiejskiego, ciast, babeczek, smalczyku i jaj wiejskich.
Także 13 kwietnia na Rynku Głównym prezentować się będą twórcy ludowi. Można będzie zobaczyć jak powstają hafty, serwety, tradycyjne palmy i pisanki, a także kwiaty z bibuły, koronka klockowa, rzeźba ludowa, drewniane ptaki, malowane i skrobane pisanki.
W dniach 14-16 kwietnia (poniedziałek-wtorek) w godz. 13:00-17:00 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza dzieci na wielkanocne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można wykonać własnoręcznie pisanki, baranki, zajączki, koguciki, kurczaki i inne ozdoby wielkanocne oraz kartki świąteczne.
W Wielka Sobotę (19 kwietnia) o godz. 10:00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych (imprezę współorganizuje Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego). O godz. 12:00 odbędzie się święcenie przyniesionych koszyczków wielkanocnych. W Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godz. 14:00 zapraszamy na obrzędy związane ze Śmigusem Dyngusem w wykonaniu Stowarzyszenia Folklorystycznego „Teatr Regionalny".
Przez cały czas trwania targów imprezy odbywać się będą zarówno na płycie Rynku Głównego, jak i Małego Rynku. Atrakcją Małego Rynku będzie bogato zdobiona złotymi ornamentami i obrazami karuzela wiktoriańska z 1899 r.