Sting na Life Festival Oświęcim
Life Festival Oświęcim (26-29 czerwca) to wydarzenie niosące pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi - takie cele przyświecają organizatorom LFO.
To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym niemieckim obozem zagłady. Wśród gwiazd, jakie wystąpiły podczas dotychczasowych trzech edycji festiwalu należy wymienić przede wszystkim: Petera Gabriela, Jamesa Blunta, Matisyahu i Raya Wilsona. Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Jamajczycy z Twinkle Brothers czy Niemka o latynoskich korzeniach, Sara Lugo.
26 czerwca największą atrakcją pierwszego dnia LFO2013 będzie Sztuka „Zamach na MoCarta” Spektakl zostanie wystawiony o godz. 19, na deskach Oświęcimskiego Centrum Kultury. Dla amatorów sztuki teatralnej, ale również opatrzonej przewodnim motywem muzycznym, organizatorzy Life Festival wybrali spektakl na co dzień wystawiany w teatrze Syrena – „Zamach na MoCarta“, w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Grający główną rolę Zbigniew Zamachowski bawi i skłania do myślenia, wykonując zarówno starsze utwory z muzyką i tekstami takich klasyków jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, jak i twórców młodszego pokolenia – Tomasza Jachimka, Piotra Bukartyka oraz własne. Grupa MoCarta zapewnia oprawę muzyczną spektaklu, jednocześnie prezentując zabawne skecze muzyczne.
27 czerwca odbędzie się wyjątkowy koncert klasyczny w Oświęcimskim Centrum Kultury, pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Marka Sowy. Wielbiciele eksperymentalnych brzmień będą mogli podziwiać prezentację muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ujęciu jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów i specjalisty od repertuaru współczesnego - Marka Mosia oraz autora najbardziej sensacyjnego debiutu fonograficznego ostatniego dziesięciolecia dla kultowej londyńskiej wytwórni Decca, laureata Montreaux Jazz Solo Piano Competition, nominowanego do Gwarancji Kultury, nagrody Fryderyka oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej – Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego. Wczesne utwory Pendereckiego zostały w ostatnich latach odkryte na nowo. Oczy międzynarodowej krytyki ponownie zwróciły się w kierunku awangardowej twórczości polskiego mistrza. Koncert stanowiący interpretację jego dzieł w wykonaniu Pianohooligana oraz Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem Marka Mosia.
W centrum Oświęcimia zostanie odsłonięty mural zaprojektowany przez znanego na całym świecie malarza surrealistę, grafika i twórcę plakatów – Rafała Olbińskiego. Jego dzieło zostanie wykonane przez Mikołaja Małka, absolwenta ASP, na ścianie dawnego bunkra z czasów II Wojny Światowej. Projekt muralu bazuje na podstawowej estetyce, nieagresywnej w swoim przekazie. Jest on powrotem do najprostszych rzeczy w życiu, czyli piękna, którego nie zauważamy. Piękna, które zgubiliśmy w pogoni za milionem innych spraw. Piękna, które przestało być modne, a tak naprawdę jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Piękna, które nie zostało wymyślone przez agencje reklamowe. To powrót do piękna, które jest wokół nas”.
28 czerwca na stadionie MOSiR w Oświęcimiu, podczas wzbudzającego duże emocje show na scenie pojawia się blisko 50 osób. Przed przygotowanym z rozmachem koncertem symfonicznym legendarnej grupy zagrają artyści, którzy swoimi kolejnymi projektami budzą ogromną ciekawość na całym świecie. Perfect legenda polskiej muzyki rockowej. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt (studyjnych i koncertowych), w tym kilka złotych. Pierwszy album "Perfect" sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy! Tego samego dnia na scenie pojawią się jeszcze Red Hot ChILLI Pipers, Jamaran i Poparzeni Kawą Trzy. Red Hot Chilli Pipers, łącząc tradycyjne brzmienie szkockich dud ze współczesnym rockiem, ustanowili nowy nurt muzyczny „Bagrock” ( z ang. bagpipes – dudy). Za granicą już zostali okrzyknięci muzycznym i osobowościowym fenomenem. Jamaram stanowią jedną z najsilniejszych marek na niemieckiej scenie muzycznej. Ich muzyka to niezwykła mieszanka reggae, dub, funk, soul, latin, swing, ska, pop oraz rocka. Ich eksplodujące energią koncerty adresowane są do wszystkich zwolenników dobrej zabawy. Ośmioosobowy zespół ma na swym koncie już 6 albumów, ale to widowiska na żywo są ich żywiołem. Grali na największych europejskich festiwalach reggae, jak Rototom-Sunsplash, Chiemsee, Afrika-Karibik-Festival, Summerjam, FIFA World Champion Party, ale występowali również na dworcach czy w poprawczakach.
Poparzeni Kawą Trzy to zespół muzyczny, w skład którego wchodzą dziennikarze i współpracownicy radia RMF FM, Zet, Eska Rock, RDC i TVP oraz... organista z Kościoła na Bielanach. Powstali w 2005 roku jako zespół coverowy, mający w repertuarze utwory rosyjskich grup Leningrad i 5Nizza. Przy okazji wspólnej trasy koncertowej z Leningradem, Poparzeni postanowili grać utwory polskie, a pomógł im w tym Rafał Bryndal, pisząc parę tekstów, do których, pod wodzą gitarzysty Krzysztofa Zasady, skomponowali muzykę. Od tej pory Rafał został tekściarzem i nieformalnym, ósmym członkiem zespołu.
29 czerwca na sobotnim koncercie finałowym LFO2013, wystąpi Ray Wilson & Stiltskin. Ray Wilson to szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek m.in. formacji Genesis oraz Stiltskin. Swój pierwszy profesjonalny zespół, Guaranteed Pure, założył z bratem Steve’em. Pod tą nazwą bracia wydali trzy albumy. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Ich debiutancki singiel „Inside“ stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu wielu europejskich list przebojów. Kozak System – to muzycy znanego zespołu Haydamaky, będącego symbolem Ukrainy w Europie, ale z nowym wokalistą i nowymi piosenkami. Ich muzyka to połączenie ska, reggae i punku a kozacki charakter zespołu przejawia się w mocnych tekstach i potężnej energii .
Przed główną gwiazdą festiwalu - Stingiem zaśpiewa Brodka. Zwyciężczyni trzeciej edycji „Idola” ma ostatnio świetną passę. Jej najnowsze dokonania zbierają świetne recenzje. Już wydana w 2010 roku płyta „Granda“ udowodniła odwagę młodej artystki, która porzuciła komercyjne wcielenie na rzecz ambitnego repertuaru, z którym mogła się w pełni utożsamić. W maju 2012 roku ukazał się minialbum Brodki, zatytułowany „Lax“, promowany przez przebojowy utwór "Varsovie". Ta piosenka z pewnością pojawi się w repertuarze oświęcimskiego koncertu wokalistki.
Ukoronowaniem tegorocznej, czwartej już edycji Life Festiwal Oświęcim będzie koncert finałowy legendarnego brytyjskiego artysty, byłego lidera formacji The Police- Stinga. Autor takich hitów, jak „Roxanne”, „Every Breath You Take” czy „Fragile” pojawi się na scenie finałowego koncertu na stadionie MOSiR w sobotę, 29 czerwca. Koncert na LFO2013 będzie jednym z przystanków na trasie „Back To Bass”, w ramach której Sting odwiedził nasz kraj w ub. roku. Po raz pierwszy w ramach tego tournée zagra jednak na polskim stadionie. Jest to również pierwszy przypadek, kiedy artysta przyjął zaproszenie na festiwal w Polsce. Sting, aktywnie zaangażowany w działalność charytatywną (mocno wspiera m.in. Amnesty International – partnera festiwalu), osobiście zdecydował, że chce wystąpić na LFO.