SMS-y z ostrzeżeniami tylko dla nielicznych Małopolan
Potężna nawałnica, która właśnie przeszła nad południową Małopolską, spowodowała ogromne straty materialne. Sytuacja taka zdarza się w sezonie letnim niemal co roku i oprócz dużych szkód zawsze pozostawia po sobie pytanie: czy mieszkańcy byli poinformowani o zbliżającym się zagrożeniu?
Jak ustaliła firma Infobip, spośród 19 miast powiatowych województwa małopolskiego tylko 6 wysyła do mieszkańców SMS-y z ostrzeżeniami meteorologicznymi. Na takie ostrzeżenia mogą liczyć mieszkańcy Bochni, Oświęcimia, Myślenic, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej oraz Chrzanowa.
„Nawałnice takie jak ta, która przeszła nad Małopolską, zawsze mają charakter nagłego i intensywnego zdarzenia. Wymusza to konieczność szybkiego reagowania na zagrożenie meteorologiczne oraz potrzebę skutecznego informowania mieszkańców zagrożonego terenu. Dzisiaj prawie każdy mieszkaniec ma przy sobie telefon lub smartfon. Dlatego informacja wysłana SMS-em dociera do odbiorców szybciej, niż jakiekolwiek inne medium – telewizja, a nawet Internet. SMS-y gwarantują, że komunikat z ostrzeżeniem mieszkańcy otrzymują w tym samym czasie. Komputerowy system do wysyłania SMS-ów jest prosty w obsłudze i nie angażuje urzędników, a koszt jego uruchomienia nie jest wysoki, zwłaszcza w porównaniu do skuteczności, jaką oferuje. Jesteśmy zaskoczeni, że tak wiele miast powiatowych w województwie małopolskim nie wykorzystuje SMS-ów jako narzędzie do kontaktu z mieszkańcami. Warto pamiętać, że jedna krótka wiadomość tekstowa może wpłynąć na zmniejszenie strat spowodowanych przez nagłe zjawiska atmosferyczne” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.
Najczęściej powtarzaną refleksją osób poszkodowanych podczas nawałnic i podtopień jest brak jakiegokolwiek ostrzeżenia o nadchodzącym zagrożeniu. Brak informacji sprawia, że mieszkańcy są zaskoczeni i nie mają żadnych szans na reakcję. Powiadomienia SMS są najprostszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem przekazywania informacji do szerokich grup odbiorców. Za pomocą 160 znaków można szybko przesłać kluczowe informacje. Wiadomości tekstowe są w tej dziedzinie niezwykle skuteczne. Firma badawcza Frost&Sullivan ustaliła, że aż 98% SMS-ów jest odczytywanych w pierwszych 15 minutach od odebrania (Frost&Sullivan, 2010).
„System do wysyłania SMS-ów ma tę zaletę, że można go wykorzystywać nie tylko do wysyłania ostrzeżeń meteorologicznych. Świetnie może sprawdzić się również jako narzędzie do wysyłania mieszkańcom przypomnień o odbiorze dokumentów, zapłacie podatków, czy też do zapraszania mieszkańców na wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez miasto” – dodaje Marcin Papiński.
Firma Infobip przeprowadziła w dniach 15-16 maja 2014 wywiad telefoniczny w 16 urzędach miast powiatowych województwa małopolskiego, pytając pracowników Wydziałów Zarządzania Kryzysowego o dostępność systemu powiadomień SMS.