Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-28 18:27:02 przez eb

Ruszają świąteczne targi na Rynku Głównym

Już w najbliższy piątek, 29 listopada, na Rynku W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp.

Na jarmarku znajdą się także stoiska m.in. z potrawami z grilla, pierogami czy zupami. Będzie też można skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie zabraknie słodkości i tradycyjnego grzańca.

Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Znajdzie się również stoisko, na którym będzie odbywał się pokaz wyrobu świec
woskowych.

W tym roku zaprezentują swoje wyroby także instytucje charytatywne, w tym m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych czy Stawiamy na Łapy. Znajdą się również stoiska miast zaprzyjaźnionych - Kijowa i Lwowa.

Jak zawsze jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych. W sobotę, 30 listopada od godziny 9.30 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie po godzinie 12.00 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba.

O godzinie 11.40 i 12.15 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Natomiast o godz. 17.15 prezydent Krakowa zapali lampki na bożonarodzeniowej choince. Uroczystość uświetni występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym im. Jana Pawła II. O godzinie 18.30 na scenie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.

W czwartek, 5 grudnia na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek. Tradycyjny konkurs rozpocznie się o godz. 10.00 przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Natomiast prezentacja dzieł odbędzie się w samo południe na estradzie targów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W piątek, 6 grudnia o godz. 14.00 grupa 144 Świętych Mikołajów wsiądzie na rondzie Grzegórzeckim do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju. Pojazd przejedzie na plac Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy wydarzenia przejdą na Rynek Główny. Tam o godz. 14.00 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy”. O godzinie 15.00 grupa przejdzie na plac Wszystkich Świętych, gdzie prezydent Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów ze szpitala im. Stefana Żeromskiego. Około godziny 16.20 spotkają się z dziećmi i przekażą paczki.

Najbarwniejszą imprezą jarmarku będzie korowód kolędniczy, w którym weźmie udział wiele
autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę, 21 grudnia zespoły
folklorystyczne spotkają się przy Barbakanie o godzinie 11.30, następnie barwny korowód
przejdzie na Rynek gdzie na estradzie jarmarku około godziny 12:00 zaśpiewa kilka kolęd wraz
z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku.

W niedzielę, 22 grudnia w samo południe prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym opłatku. Wydarzenie poprzedzi koncert trzech tenorów - Alexandra Martineza, Łukasza Gaja i Jakuba Oczkowskiego.

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym potrwają do 26 grudnia.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.