Kategoria: Region
Opublikowano: 2012-04-12 18:15:34 przez system

Rarytasy numizmatyczne w Muzeum Narodowym

<html />

Denar Bolesława Chrobrego, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego i medale z portretami Jagiellonów – to tylko niektóre z 29 bezcennych monet i medali pochodzących z najlepszej na świecie kolekcji polskich numizmatów. Unikatowe obiekty można podziwiać od kwietnia do lipca w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Przybliżą one zwiedzającym historię Polski, a jednocześnie ukażą miejsce naszego kraju w dziejach Europy.

Wystawa Rarytasy numizmatyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie przypomina o kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, przez lata dostępnego wyłącznie dla badaczy-specjalistów. Gabinet mieści się w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, gdzie od 2009 roku jest realizowany Projekt Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obejmuje on remont XIX-wiecznego Pałacyku Czapskich i przekształcenie go w nowoczesny ośrodek ekspozycyjny, badawczy i edukacyjny poświęcony numizmatyce.

Wystawa stanowi zapowiedź otwarcia w 2013 roku nowej stałej ekspozycji. Większość prezentowanych obiektów pochodzi z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, uznawanej powszechnie za najlepszy na świecie zbiór polskich numizmatów. Wśród nich znajdują się rzadkie monety i medale od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, brakteat z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, grosz krakowski Kazimierza Wielkiego, medale z portretami Jagiellonów i siedmiodukatowa donatywa gdańska Stefana Batorego. Na szczególną uwagę zasługują monety i medale z okresu panowania Wazów, m.in. talar medalowy w złocie Zygmunta III Wazy, dziesięciodukatowa donatywa gdańska Władysława IV (1635), medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją jest najnowszy dar Lecha Kokocińskiego, srebrny naszyjnik ze skarbu odkrytego w Wielkopolsce w 1894 roku, po raz pierwszy pokazywany szerszej publiczności.

Wspomniane obiekty w takim zestawie były ostatnio prezentowane w Polsce w 2003 roku, na wystawie Memoriae donatorum..., dedykowanej ofiarodawcom, których hojność doprowadziła do powstania zbioru Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie w jego obecnym kształcie. Ekspozycja będzie więc pierwszą od lat okazją pokazania tych skarbów szerokiej publiczności.

Wystawie towarzyszy album 100 rarytasów numizmatycznych w Muzeum Narodowym w Krakowie, który ukazuje w atrakcyjnej szacie graficznej najcenniejsze polskie i związane z Polską monety, medale i pieniądze papierowe należące do liczącej ponad 100 tysięcy obiektów kolekcji Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Krakowie. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.