Puellae Orantes jadą do Francji
<html />
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes zakończył serię koncertów w Polsce, które promowały nową płytę chóru. 17 października zespół wyjeżdża do Francji na zaproszenie Centrum Kultury im. Marcela Corneloupa Maison du Beuvray. Tarnowski chór, laureat tegorocznego Fryderyka, wystąpi z trzema koncertami promującymi płytę „Ave Maria” na terenie Burgundii.
Chór Puellae Orantes we wrześniu i październiku wystąpił kolejno na zamku w Nowym Wiśniczu, w tarnowskiej Bazylice Katedralnej, w Kościele Zbawiciela w Warszawie, w Bazylice Mariackiej w Krakowie i w Bazylice Św. Mikołaja w Bochni. Koncerty promujące płytę „Ave Maria” przyjmowane były oklaskami na stojąco. – Publiczność na koncertach bardzo dobrze odbiera naszą nową płytę, spotykamy się z wieloma wyrazami uznania. To znak, że warto było przygotować ten wyjątkowy materiał – mówi ks. Władysław Pachota, dyrygent i założyciel chóru.
Na ósmym już krążku w dorobku Puellae Orantes znalazło się 15 opracowań muzycznych do łacińskich słów modlitwy „Ave Maria”. Na płycie znajdują się zarówno klasyczne opracowania tej pieśni, jak i utwory spompowane specjalnie dla chóru. – Praca nad płytą nie była łatwa, wymagała dużego poświęcenia. Teraz jednak czujemy satysfakcję. To jedne z najpiękniejszych chwil w życiu, kiedy kończymy śpiewać, a publiczność oklaskuje nas na stojąco – mówi chórzystka Julia Foltak.
Po serii koncertów w Polsce 17 października chór wyjedzie do Francji. Na specjalne zaproszenie Centrum Kultury im. Marcela Corneloupa Maison du Beuvray zespół wystąpi z trzema koncertami na terenie Burgundii. – Nasze kontakty z Francją są długoletnie. Pierwszy raz we Francji byliśmy w 2000 roku i uczestniczyliśmy wówczas w Międzynarodowym Konkursie Chórów Katedralnych i Szkół Chóralnych w Amiens, w którym zajęliśmy I miejsce. Z kolei I nagroda zdobyta podczas Międzynarodowego Konkursu Polifonicznego Guido d’Arezzo we Włoszech zaowocowała zaproszeniem chóru na kolejne międzynarodowe festiwale do Francji – mówi Aleksandra Topor, nauczycielka emisji głosu, która na nowej płycie zespołu wykonuje także partie solowe.
Chór do Francji wyjeżdżał już kilkukrotnie na zaproszenie kompozytora Marcela Corneloupa, który po wysłuchaniu Puellae Orantes był zachwycony poziomem zespołu. – W 2005 roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison-la-Romaine. Byliśmy jedynym w historii festiwalu polskim chórem, który dostąpił tego zaszczytu. Dzięki Marcelowi Corneloupowi śpiewaliśmy również w Strasburgu podczas festiwalu kolęd i ponownie podczas festiwalu „Musique en Morvan”. Poziom artystyczny chóru na tyle przypadł francuskiej publiczności do gustu, że pomimo śmierci kompozytora ciągle jesteśmy z wielką życzliwością zapraszani na koncerty – mówi Aleksandra Topor.