Przygoda z ojczyzną na szlaku Kadrówki
Ponad 400 osób, w tym młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i żołnierze Wojska Polskiego, 6 sierpnia weźmie udział w XLVIII (33 po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już 4 sierpnia w Krakowie. Marsz zakończy się 12 sierpnia w Kielcach.
Marsz, który w tym roku wyruszy z krakowskich Oleandrów w 99. rocznicę Pierwszego Polskiego Sierpnia 1914 r. jest jedynym przedsięwzięciem w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności", kontynuowane jest do dziś.
Tegoroczny Marsz gromadzi ponad 400 uczestników: młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. W czasie Marszu uczestnicy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych i sportowych.
Marsz upamiętni m.in. 100. rocznicę pierwszego strzeleckiego kursu oficerskiego zorganizowanego przez Józefa Piłsudskiego w Stróży na Podhalu, z którego wywodziła się przyszła kadra oficerska Legionów i Wojska Polskiego.
Tegoroczny marsz to także „próba generalna" przed przypadającymi w przyszłym roku obchodami 100. Rocznicy Czynu Niepodległościowego. W 2014 r. planowane są m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a także przygotowywana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa rewia kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcja historyczna wymarszu „Kadrówki", a także „Spotkanie pokoleń", w którym wezmą udział rodziny legionistów (potomków legionistów organizatorzy proszą o kontakt ze Związkiem Piłsudczyków).
4 sierpnia o godz. 15:00 rozpocznie się pokaz filmu „Cichociemni" oraz spotkanie w Muzeum AK z Wacławem Szaconiem – Żołnierzem Wyklętym, uczestnikiem dzieła ratowania Krypty Józefa Piłsudskiego na Wawelu w okresie PRL.
Uroczystości marszowe, organizowane we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa, rozpoczną się 5 sierpnia. Będzie to: przemarsz z Oleandrów na Wawel (godz. 16:30), msza św. na Wawelu w intencji Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy oraz uroczysty apel przy grobie Marszałka i Pary Prezydenckiej (godz. 17:30), 49. Lekcja Śpiewania na Małym Rynku w wykonaniu artystów krakowskich z Lochu Camelot (godz. 19:00) oraz apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego (ul. Piłsudskiego, godz. 21:30).
Marsz rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7:00 uroczystym apelem na Oleandrach przed Domem Legionisty, a zakończy 12 sierpnia (wtorek) ok. godz. 13:30 w Kielcach pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.
Idea marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 r. (jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego) wyruszyli po to by wywołać w zaborze rosyjskim powstanie zbrojne, zrodziła się z inicjatywy legionistów Piłsudskiego w 1924 r. W okresie międzywojennym marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni marsz w II RP odbył się w 1939 r.
Do idei marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 r. Do 1989 r. marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Po 1989 r. marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej.
Organizatorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Związek Piłsudczyków. Wydarzenie wspiera m.in. Gmina Miejska Kraków. Honorowy patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska, Małżonka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej śp. Ryszarda Kaczorowskiego.