Prezydent Miszalski apeluje o pomoc dla powodzian
W tej chwili sytuacja powodziowa w Krakowie wydaje się stabilna i bezpieczna. Jeśli chodzi o Wisłę na Bielanach, jest powyżej poziomu ostrzegawczego, ale sporo przed poziomem alarmowym, który wynosi 520 cm. Wszystkie służby są cały czas w gotowości.
W sobotę, 14 września, najbardziej zalane były miejsca w centrum, ul. Starowiślna, Grzegórzecka, rondo Mogilskie. Występowały także utrudnienia komunikacyjne, ale służby na bieżąco likwidowały utrudnienia. Zanotowano 122 interwencje strażackie. Wydano także 5 tys. worków z piaskiem. 200 mieszkańców było bez prądu, ale te awarie były na bieżąco usuwane.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zaapelował natomiast do mieszkańców Krakowa o włączenie się w zbiórkę dla ofiar powodzi.
– Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i innymi miastami z regionu dotkniętego powodzią, bo one najlepiej są w stanie określić najpilniejsze potrzeby. Potrzebna jest woda butelkowana, sucha żywność i karma dla zwierząt oraz środki czystości, a także osuszacze, agregaty prądotwórcze, pompy, łopaty, taczki, gumowce – powiedział prezydent.
Prezydent zaapelował szczególnie do firm, które mogą zapewnić pomoc w ilościach hurtowych i zawieźć dary na miejsce swoim transportem. Na stronie krakow.pl zamieszczone zostaną adresy, pod które można przywozić dary. W Wałbrzychu został już uruchomiony taki magazyn przy ul. Stacyjnej 12.
Magazyn zbiórki darów zorganizowano w w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). Magazyn będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00.
Najbardziej potrzebne artykuły:
• żywność:
◦ gotowa do spożycia, w słoikach
◦ herbata, kawa, cukier
◦ kuchenki turystyczne wielopalnikowe lub gazowe
◦ turystyczne butle gazowe
◦ pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej
• artykuły różne:
◦ ręczniki papierowe
◦ gąbki do mycia naczyń
◦ karimaty
◦ śpiwory
◦ materace
◦ koce
◦ komplety pościeli
◦ taśma klejąca i samoprzylepna
◦ latarki
◦ baterie alkaliczne AA / AAA
◦ świeczki długopalne
◦ powerbanki i ładowarki uniwersalne
◦ naczynia jednorazowe
◦ koce termiczne
• artykuły sanitarne:
◦ mydła naturalne
◦ żele pod prysznic
◦ proszki do prania
◦ szampony
◦ pasty do zębów
◦ szczoteczki do zębów
◦ płyny do mycia naczyń
◦ płyny do powierzchni
◦ papier toaletowy
◦ chusteczki wilgotne (sanitarne)
• podstawowe artykuły medyczne:
◦ bandaże
◦ opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia)
◦ płyny / spraye antyseptyczne
◦ plastry (różne rozmiary).
Miasto stworzyło również infolinię dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc: 885 303 129 (czynna od godz. 8.00 do 18.00) oraz adres mailowy: krakowwspiera@um.krakow.pl .
Info i zdjęcie: Magiczny Kraków