Premiera filmu o wikarym Wojtyle
W Teatrze Groteska odbyła się premiera filmu pt. „Wikary – ksiądz Wojtyła w Niegowici”. Zaproszeni goście z ogromnym wzruszeniem obejrzeli historię opowiadającą o młodości oraz o początkach służby kapłańskiej Karola Wojtyły.
Uroczystość rozpoczęła się występem chóru Tutte le Corde z Centrum Kultury w Gdowie. Następnie przywitano gości, wśród których byli m.in. ksiądz Mieczysław Maliński – przyjaciel Jana Pawła II, ksiądz Paweł Sukiennik – Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici, Ireneusz Raś – poseł na Sejm RP, Andrzej Harężlak – wicewojewoda małopolski, Kazimierz Barczyk – przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Adolf Weltschek - dyrektor Teatru Groteska, Zbigniew Wojas - wójt Gminy Gdów, Tadeusz Ciężarek – przewodniczący Rady Gminy Gdów, delegacja z Padwy i Rzymu.
Zdjęcia do filmu kręcone były w Krakowie, Niegowici, Gdowie, Marszowicach, Nieznanowicach, Pierzchowie, Liplasie, Bilczycach, Kłaju i Mętkowie (tam został przeniesiony i zrekonstruowany niegowicki kościół). Reżyserem, autorem scenariusza i producentem filmu jest ks. Jarosław Cielecki, który pochodzi z parafii Niegowić, a od wielu lat pracuje w Rzymie. Jako dziennikarz towarzyszył w papieskim samolocie Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI podczas pielgrzymek. Jest autorem wielu religijnych programów i filmów dokumentalnych, ma też na swoim koncie kilka książek. Pierwsza z nich, „Wikary z Niegowici”, została wydana na jubileusz kapłański Jana Pawła II. Pragnieniem ks. Cieleckiego było jednak zrealizowanie filmu o początku kapłańskiej drogi przyszłego papieża. Udało się to dzięki pomocy wielu osób i instytucji z Polski i z Włoch.
W filmie występują aktorzy zawodowi i amatorzy. Większość statystów pochodzi z parafii Niegowić. Rolę narratora pełni Eleonora Mardosz, której ojcem duchownym był w okresie 1948-1949 ks. Karol Wojtyła. Sceny i wydarzenia w filmie oparte są na faktach. Stroje liturgiczne, których używa aktor odgrywający ks. Karola są tymi, z których korzystał będąc w parafii ks. Wojtyła.