Powstaje największa tężnia na południu Polski
Budowana przez kopalnię soli w Wieliczce tężnia solankowa wznosi się w górę. Po wykonaniu prac ziemnych montowane są drewniane ramy konstrukcyjne - tężnia pochłonie ok. 500 m3 drewna i ok. 3200 m2 tarniny.
Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, niedoczynności tarczycy, migren, schorzeń dermatologicznych, schorzeń przewodu pokarmowego. Naturalne inhalacje w otoczeniu tężni wzmacniają system immunologiczny organizmu.
Tężnia, która powstaje w Parku św. Kingi (w okolicy warzelni i skrzyżowania ulic Dembowskiego i Matejki) to obiekt o objętości ok. 7600 m3 i kształcie owalnym z wkomponowaną wieżą widokową o wysokości ok. 26 metrów, która zapewni widok na Park św. Kingi, szyby górnicze i miasto. Powierzchnia terenu budowy i zagospodarowania wynosi ok. 7500 m2.
Obecnie jedyną tężnią w województwie małopolskim jest tężnia w Rabce, ale ma ona znacznie mniejsze gabaryty niż ta wielicka.
Prace przy tężni są już bardzo zaawansowane. Wykonano już roboty ziemne (m.in. stabilizację gruntu), żelbetonową misę, fundament wieży, pompownię wraz ze stropem, sieci technologiczne, kanalizację burzową i sieć wodociągową. Wykonywane są ciągi pieszo-jezdne, spacerowe, ogrodzenie tężni i zabezpieczenie skarpy po południowej stronie.
Wznoszona jest samonośna konstrukcja ramowa wykonana z drewna modrzewiowego. Ramy posiadają wysokość ok. 9 metrów każda i połączone są belkami oraz będą zwieńczone pomostem, na którym zostaną zabudowane koryta drewniane rozprowadzające solankę. Do zamontowania jest kilkadziesiąt takich ram. Powstają one w warsztacie stolarskim, a następnie są transportowane i montowane na miejscu.
Ciekawostką jest fakt, iż elementy składające się na budowę każdej ramy przygotowywane są przy użyciu specjalnych obrabiarek sterowanych komputerowo. To unikalna metoda pozwalające na precyzyjny montaż ram na budowie. Na ramach montowany jest ruszt, na którym układane są wiązki tarniny.
- Do „produkcji” aerozolu w tężni będzie używana solanka nie w pełni nasycona pochodząca z dopływów wód do wyrobisk wielickiej kopalni. Instalacja solankowa tężni będzie częścią obecnego systemu utylizacji wód zasolonych, w którego skład wchodzi także warzelnia - wyjaśnia prezes wielickiej kopalni Kajetan d’Obyrn. - Solanka pochodząca z dwóch kopalnianych ujęć na głębokości 235 metrów i 255 metrów posiada świadectwo potwierdzające, że jest leczniczą wodą mineralną – dodaje.