Pomaszerują Szlakiem Kadrówki
W nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. z Oleandrów wymaszerowali Kadrowiacy. Była to pierwsza formacja, która ruszyła aby wywalczyć wolną Polskę. Oddział uformowany przez Komendanta Piłsudskiego dotarł o godz. 9:45 do Michałowic, obalił słup na granicy dwóch zaborów i ruszył na Kielce. Od 49 lat (a 34 raz po wojnie) co roku śladem Kadrowiaków udają się uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kadrowej.
W tym roku mija sto lat od wybuchu I wojny światowej i sto lat od wymarszu Pierwszej Kadrowej. Z tej okazji w programie obchodów oprócz samego Marszu znalazły się liczne wydarzenia towarzyszące .m.in. wystawy, debaty, apele i spotkania.
3 sierpnia (niedziela) odbędzie się wydarzenie pod hasłem: Raduje się serce, raduje się dusza... czyli Piknik Ułański na Błoniach, który rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 19:00.Tego samego dnia o godz. 17:00 w Pałacu Krzysztofory (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35) rozpocznie się debata Pierwsza Kompania Kadrowa – między mitem a czynem, połączona z promocją książki „Małgorzata idzie na wojnę” z udziałem Jerzego Illga, Tomasza Natkańca, prof. Jana Rydla oraz prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Prowadzenie – Michał Niezabitowski.
4 sierpnia (poniedziałek) o godz. 12:00 w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się Spotkanie Pokoleń – rodzin dowódców legionowych, żołnierzy I Kompanii Kadrowej i uczestników Marszu, biorących w nim udział od 1981 r. (wstęp za zaproszeniami).
Także 4 sierpnia o godz. 20:00, na Kopcu Józefa Piłsudskiego na Sowińcu odbędzie się uroczysty Capstrzyk i Apel Pamięci, podczas którego uczestnicy Marszu złożą ziemie z pól bitewnych oraz innych miejsc pamięci narodowej.
5 sierpnia (wtorek) o godz. 16:00 uczestnicy Marszu przejdą z asystą wojskową i orkiestrą z Oleandrów, ulicą Piłsudskiego, św. Anny przez Rynek Główny (tu w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki w 1794 r. złożą kwiaty), ul. Grodzką na Wawel. O godz. 17:30 w katedrze na Wawelu rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny, Marszałka Piłsudskiego i jego żołnierzy; złożone zostaną także kwiatów na sarkofagu Marszałka. Po mszy Marsz przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny.
O godz. 19:00 na Rynku Głównym rozpocznie się Lekcja Śpiewania „Nie masz to jak Pierwsza, nie...”, organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w wykonaniu kabaretu Loch Camelot oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Na zakończenie dnia (5 sierpnia o godz. 22:00, przy pomniku Marszałka Piłsudskiego (ul. Piłsudskiego), odbędzie się Apel wieczorny.
XLIX (34 po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpocznie się 6 sierpnia (środa) o godz. 7:00 uroczystym apelem na Oleandrach. O godz. 7:45 rozpocznie się przemarsz z asystą wojskową i orkiestrą ulicami: Piłsudskiego, św. Anny, Rynkiem Głównym, ul. Floriańską na pl. Matejki (tu przy Pomniku Grunwaldzkim złożone zostaną kwiaty) i dalej przez Nowy Kleparz w stronę Michałowic.
O godz. 9:45 w Michałowicach (przy obelisku upamiętniającym obalenie słupów granicznych państw zaborczych przez żołnierzy I Kompanii Kadrowej) rozpocznie się Apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Po nim Marsz ruszy do Kielc.
W kolejnych dniach Marsz przejdzie przez: Słomniki – Miechów – Książ Wielki (7 sierpnia), Książ Wielki – Wodzisław – Jędrzejów (7 sierpnia), Jędrzejów – Chojny nad Nidą (9 sierpnia), Chojny nad Nidą – Chęciny – Szewce – Bolechowice (11 sierpnia), Bolechowice – Sitkówka – Kielce (12 sierpnia). Marsz zakończy się 12 sierpnia (wtorek) o godz. 14:00 odsłonięciem pomnika Marszałka Piłsudskiego na pl. Wolności w Kielcach.
W programie obchodów 100-lecia wymarszu I Kompanii Kadrowej znalazły się także liczne wystawy: Legiony Polskie 1914-1918. Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego (Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny; 6 sierpnia 2014 - 30 sierpnia 2015); Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe – wystawa plenerowa na pl. Szczepańskim (organizator: Archiwum Narodowe w Krakowie; 25 lipca – 18 sierpnia); Kadrówka 1914-2014 – wystawa plenerowa na pl. o. Adama Studzińskiego (organizator: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego; 29 lipca - 31 sierpnia).
Można będzie zobaczyć także wystawy: Żołnierze Legionów I Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (organizator: Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila"; 3 sierpnia - 22 września); Emil Fieldorf – Legionista (Muzeum Armii Krajowej; 3 sierpnia - 22 września); Legionowe kadry. Początki polskiego reportażu wojennego (Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego; 4 sierpnia - 30 września).
Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.kadrowka.pl.