Podziemne muzeum pod krakowskim Rynkiem
Prace nad zagospodarowaniem podziemi pod krakowskim Rynkiem trwają już od połowy ubiegłego roku. Powstanie tutaj pierwsze w kraju podziemne muzeum. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wykonanie muzealnej ekspozycji, której jedną z głównych atrakcji Stanowic będzie nowoczesna prezentacja multimedialna.
Całość prac prowadzić będzie konsorcjum z toruńską spółką Trias na czele. Ich harmonogram został podzielony na kilka etapów. Pierwszy obejmie wykonanie aranżacji plastycznej, kopii, rekonstrukcji oraz makiet obiektów zabytkowych. Drugi zakłada opracowanie filmów, animacji i multimediów. Trzeci i ostatni etap będzie obejmował instalację sprzętu wystawienniczego i audiowizualnego oraz systemów zabezpieczających. Obecnie trwają finalne prace przy konserwacji tzw. Kramów Bogatych i XIV-wiecznej Wielkiej Wagi (zlokalizowanej w rejonie kościółka św. Wojciecha). Najwyżej dwa tygodnie maja jeszcze potrwać prace archeologiczne.
Wejście do nowego muzeum będzie prowadzić z hali handlowej w Sukiennicach (od strony ul. Św. Jana). W samych podziemiach umieszczone zostaną szklane kładki, które będą rozwieszone powyżej średniowiecznych traktów (najstarsze z nich datuje się na XI wiek) i z nich będzie można podziwiać wszystkie obiekty muzealne: dawne zagrody, domy i kramy, wodociągi, czy groby.
Koszty całej inwestycji oblicza się na 38 mln zł, z czego 16 pochodzi z funduszy europejskich. Koniec prac zaplanowano na 31 sierpnia br.