Pierwszy burmistrz nocy w Krakowie
Koncentracja na zjawiskach związanych z tzw. gospodarką nocy, tak by starać się zaspokoić potrzeby mieszkańców, ale i turystów, to główne cele pierwszego w Krakowie burmistrza nocnego. Po takich miastach jak Amsterdam, Tuluza, Florencja czy Praga również Kraków ma już swojego burmistrza nocy.
Do konkursu na to stanowisko zgłosiło się 21 osób, z czego 13 zakwalifikowało się do testu wiedzy. W ostatnim etapie, czyli w rozmowach rozstrzygających, wzięło udział 8 osób. Wśród wymagań, jakie należało spełnić, by zostać burmistrzem nocnym, znalazły się m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 4-letni staż pracy, w tym dwa lata w jednym z takich obszarów, jak: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość, turystyka.
Zwyciężył Jacek Jordan, historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek po całej Europie. Posiada 18-letni staż pracy na rynku turystycznym: krakowskim, krajowym i międzynarodowym, dowódził patrolami City Helpers, mieszka w Krakowie.. Oficjalnie pracę na stanowisku burmistrza nocnego rozpocznie 1 sierpnia.
Podczas spotkania z dziennikarzami, ale i okolicznymi mieszkańcami Jacek Jordam zaznaczył, że doskonale zna Kraków i problemy, które towarzyszą nocnemu życiu miasta. Za największą bolączkę uznał hałas. Dodał również, że potrzebne jest znalezienie miejsca w centrum Krakowa, gdzie można uruchomić życie nocne i odciążyć Rynek. Ma już nawet na to pomysł.
info i foto: Magiczny Kraków