Papieski śmigłowiec odzyska blask
<html />
Wyjątkowy eksponat z kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego - śmigłowiec Mi-8 nr boczny 620, który służył Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymek po Polsce dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli zostanie gruntownie odrestaurowany.
Dzięki materiałom wyemitowanym w mediach lokalnych i ogólnopolskich Muzeum otrzymało wiele sygnałów od ludzi i firm z całej Polski, którzy zaoferowali swoją życzliwą pomoc przy odnowieniu śmigłowca. Jednym z pierwszych było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys z miejscowości Pławce koło Środy Wielkopolskiej. Przedsiębiorstwo pana Artura Zysa zapewni nieodpłatne malowanie kadłuba śmigłowca.
– Czujemy się dumni z udziału w inicjatywie – mówi Artur Zys, właściciel firmy. Jednym z elementów narodowej pamięci jest właśnie ten śmigłowiec papieski. Uznaliśmy, że kultywowanie pamięci o przeszłości w tej właśnie formie stworzy nowym pokoleniom szansę na poznanie historii. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań i umiejętności przy wykonywaniu konserwacji.
Transport śmigłowca z Krakowa do lakierni w Pławcach odbędzie się w najbliższy czwartek. Pokonanie trasy kilkuset kilometrów będzie niełatwym zadaniem. Będzie to jednak wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska maszynie, która na co dzień jest eksponatem krakowskiego Muzeum. Swoje usługi w tym zakresie zapewniła firma Panas Transport – niezawodny i wieloletni partner Muzeum. Jak zapewnia Prezes firmy, Przemysław Panas, który o akcji również dowiedział się z mediów, podjęcie decyzji o transporcie papieskiego śmigłowca było dla niego bezdyskusyjne.
*- Jestem pilotem. Jan Paweł II też był lotnikiem. Kiedy latam mam wrażenie jakby On czuwał nade mną. Uznałem, że jestem winien mojemu Patronowi podziękować w jakiś sposób za jego opiekę. I zgłosiłem swoją firmę do pomocy przy transporcie. *
Po zakończeniu procesu utwardzania się powłok lakierniczych, śmigłowiec zostanie przewieziony do Muzeum a jego wyposażenie wnętrza będzie poddane gruntownej rekonstrukcji. Swój nieodpłatny udział w odtworzeniu pierwotnego wnętrza typu „salonka” zgłosiła firma tapicerska MSincognito z Wieliczki. Właściciel firmy Pan Mariusz Sosnowski zaproponował wykonanie jej ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć i gwarantujących wieloletnie użytkowanie, gdyż śmigłowiec ma być udostępniany dla zwiedzających.
- Jestem społecznikiem i patriotą - powiedział Pan Mariusz Sosnowski. - *Kiedy obejrzałem w telewizji program o papieskim śmigłowcu od razu zadzwoniłem do Muzeum. Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Nie sposób było zachować się obojętnie wobec tak wspaniałej idei, jaką jest przywrócenie dawnego blasku maszynie, która służyła Papieżowi Polakowi. *
Dyrektor Muzeum Krzysztof Radwan podziela entuzjazm.
– Jestem niewymownie wdzięczny za pomoc i zaangażowanie firm, która zaoferowały nieodpłatne restaurację papieskiego śmigłowca. Cieszy nas, że w naszych staraniach o przywrócenie dawnej świetności maszynie pomagają nam nie tylko przedsiębiorcy z Małopolski.
*Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje udostępnienie śmigłowca oraz pokazanie efektów pracy i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli jeszcze w kwietniu br. przez dniem kanonizacji Papieża Jana Pawła II. *