Nowa Huta. Stary Kraków: dobre małżeństwo czy toksyczny konkubinat?
Ci, którzy wychowali się w Nowej Hucie, mówią o niej niezwykle ciepło. Spora część mieszkańców tej dzielnicy z nostalgią wspomina czasy, gdy mieszkali właśnie w Nowej Hucie, a nie – tak jak dziś – w Krakowie. Temat administracyjnego rozwodu Huty z Krakowem jest ciągle żywy, dlatego V odsłonę Kawiarenki Obywatelskiej, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO oraz Komitet Obywatelski miasta Krakowa, poświęcona będzie właśnie jemu.
Czy połączenie w 1951 roku Nowej Huty z Krakowem było dobrym posunięciem? Dlaczego od lat ciągnie się za nią opinia „najniebezpieczniejszej krakowskiej dzielnicy”? Czy Nowa Huta bez Krakowa ma realne szanse, aby dobrze funkcjonować? Na te pytania odpowiedzą związani bezpośrednio z Nową Hutą prelegenci.
Niegdysiejszy „proletariacki” charakter dzielnicy oraz jej swoista izolacja przestrzenna sprawiły, że wiele osób łączy dziś Nową Hutę ze wzmożoną przestępczością i, szeroko pojętymi, złymi warunkami życia. Szereg stereotypów związanych z Nową Hutą obali na pewno Maciej Twaróg – lokalny aktywista, którego Newsweek nazwał kiedyś „Hutasem przez duże H”. Nasz gość opowie również o projekcie Magistrat Nowohucki, który dąży do przeobrażenia Nowej Huty w samodzielną, niezależną od Krakowa gminę.
W loży prelegentów zasiądzie również Adam Grzanka – kabareciarz, twórca projektu Nowa Huta Gangsta oraz współtwórca szeregu innych inicjatyw przełamujących negatywne stereotypy, dotyczące tej dzielnicy. O szansach dla Nowej Huty opowie także Mariusz Ura – kolejny lokalny patriota, przedsiębiorca i członek Stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010. Wśród gości nie zabraknie również przedstawicieli władz miasta.
Mówi się, że kto nie mieszka(ł) w Nowej Hucie, nigdy jej nie pojmie. Tym bardziej warto przyjść na V odsłonę Kawiarenki Obywatelskiej i poznać mniej powierzchowną stronę tego – należącego (jeszcze?) do Krakowa – rejonu.
Kawiarenka Obywatelska to wydarzenie w ramach projektu "Obywatelski Kraków", który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmowane są do 27 maja na: ok@manko.pl.
28 maja 2014, godz.: 17:30-19:30
Miejsce: Klub Kombinator - Osiedle Szkolne 25, Kraków