Kategoria: Region
Utworzono: 2019-12-13 19:52:19 przez eb

Nowa Huta pamięta o 13 grudnia

„Opera Nowohucka 2.0” to połączenie koncertu muzycznego oraz spotkania z przedstawicielami krakowskich działaczy Solidarności z lat 80. ubiegłego wieku. Projekt przypomina i eksponuje czas wspólnej, solidarnej i bezkrwawej walki o wolność i niepodległość, demokrację i prawa człowieka.

W 2019 roku mija 70 lat od powstania Nowej Huty, obchodzimy też 30-lecie obalenia komunizmu w Polsce. Nawiązaniem do tych ważnych rocznic jest projekt „Opera Nowohucka 2.0”, który realizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury.

Premierowy koncert Marcina „Bzyka” Bąka to piosenki oparte na tekstach pisanych w latach 1981-83 przez więzionych nowohuckich liderów Solidarności (Stanisława Handzlika, Edwarda Nowaka) oraz innych autorów tamtego okresu (Jacek Kaczmarski). Marcin „Bzyk” Bąk proponuje autorskie, współczesne wersje utworów, które młodszemu pokoleniu mogą przybliżyć historię i czas ważnych przemian.

Drugą częścią projektu „Opera Nowohucka 2.0” był panel dyskusyjny – spotkanie z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności. Do udziału w wydarzeniu zaproszono Stanisława Handzlika – jednego z liderów ówczesnej Solidarności w regionie, Edwarda Nowaka – współtwórcę struktur Solidarności w kombinacie, Mieczysława Gila, który przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność w Hucie oraz przedstawiciela młodszego pokolenia, Piotra Fugiela, który współorganizował struktury młodzieżowe (Federacja Młodzieży Walczącej) w Nowej Hucie i zajmowały się między innymi kolportażem prasy podziemnej, pisaniem haseł na murach a także donoszeniem pomocy materialnej dla strajkujących hutników.

Spotkanie było okazją do rozmów i poznawana historii bezpośrednio od osób, które nie tylko uczestniczyły w ważnych wydarzeniach, ale również je inicjowały.
Wydarzenie odbyło się w piątek, 13 grudnia od godz. 10.00 w NCK.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.