Kategoria: Region
Utworzono: 2019-09-05 20:28:44 przez eb

Nie zostawiaj psa/kota na pastwę losu

Nie zawsze możemy kontynuować opiekę nad domowym zwierzakiem. Czasem nam się on po prostu „przejada”. W wersji hardkorowej bywa, że pies jest przywiązywany do drzewa w lesie, a ukochany dotąd pan szybko ucieka samochodem. W wersji lait zwierzęta są porzucane w miejscach odludnych, tak aby nikt nie mógł zarejestrować nr samochodu uciekającego właściciela. Takim miejscem, gdzie co roku przynajmniej raz ktoś wyrzuca z auta czworonoga, często rasowego i zadbanego jest w naszym powiecie skrzyżowanie dróg w Cerekwi.

Tymczasem w Krakowie właśnie uruchomiono kolejne dwa punkty, w których można pozostawić niechcianego psa lub kota i gdzie zwierzę otrzyma fachową opiekę do czasu odebrania przez schronisko. To kolejne takie punkty, poza funkcjonującym od 10 lat „okienkiem życia” w siedzibie Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt przy ul. Floriańskiej.

Nowo otwarte „okienka życia” powstały przy:
• klinice weterynaryjnej Arka, ul. Chłopska 2a – przyjęcia zwierząt przez całą dobę;
• hotelu dla psów Szarikton, ul. Łużycka 111a (wjazd od ul. Bochenka) – przyjęcia zwierząt w godzinach pracy hotelu.
Każdy kto z jakichś powodów postanowi oddać psa lub kota, może przyprowadzić go do „okienka życia” całkowicie anonimowo, zadzwonić na telefon lub domofon, a następnie oddać zwierzę pracownikowi. Oddający zwierzę zostanie poproszony o dobrowolne wypełnienie anonimowego formularza wraz z krótką informacją o zwierzęciu, które ułatwią dalszą opiekę oraz adopcję. Zwierzę następnie przekazane będzie Krakowskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej.
Inicjatywa „Okienek życia” skierowana jest do właścicieli zwierząt, którzy z różnych powodów nie mogą zapewnić im należytej opieki lub nie chcą się nimi dalej zajmować. Nie są one przeznaczone dla znalezionych rannych lub chorych psów i kotów, które powinny trafić bezpośrednio do schroniska. „Okienka życia” przeznaczone są tylko dla psów i kotów, stąd prośba do mieszkańców, aby nie przynosić do nich innych zwierząt domowych, tj. chomików, świnek morskich, myszy, papużek itp.
Przypominamy, że Ustawa o ochronie zwierząt jasno mówi, że zwierzę to nie rzecz – żyje i odczuwa cierpienie, dlatego człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Także wtedy, gdy z jakichś powodów nie może lub nie chce zatrzymać pupila.

Foto z https://psy-pies.com
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.