Nie tylko Lipnica ma konkurs palm
<html />
Konkurs Palm Wielkanocnych w Rabce - Zdroju posiada bogate tradycje, odbywa się bowiem od 1958 roku i był jednym z pierwszych w Polsce. Wykonywanie palm zwanych baziami to jeden ze zwyczajów, który w okolicach Rabki przetrwał w niezwykle reliktowej formie.
Do dziś w wielu domach całe rodziny stroją palmy, używając przy tym nieraz i tysięcy bibułowych kwiatów (dotąd bodaj największa palma liczyła 5000 kwiatów). Głównym celem konkursu jest podtrzymanie lokalnych tradycji związanych z kwietną niedzielą. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w niedzielę 24 marca.
Jury konkursowe składa się zwykle ze specjalistów: etnografów, folklorystów a także regionalistów, którzy oceniają palmy w trzech kategoriach: najbardziej tradycyjna, najpiękniejsza i najoryginalniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów (bazi, trzciny, zieleni sosny, świerka, jałowca i barwinka), zastosowane techniki zdobnicze (kwiatki i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), wykonanie wiązania trzcionka (rzemienie) i mocowanie ozdób (za pomocą lnianej nici).
Program imprezy:
godz. 10:15 – przejazd zaprzęgami konnymi z Chabówki do kościoła pw. Marii-Magdaleny w Rabce –Zdroju
godz. 11:00 – Msza święta w Kościele i poświęcenie palm
godz. 12:00 – Przejście uroczystej procesji do starego kościoła – muzeum
godz. 12:15 – inauguracja 55. Konkursu Palm Wielkanocnych
Organizator: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.