Najpiękniejsze krakowskie szopki
Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez konkursu szopek? Z pewnością nie!W czwartek 3 grudnia odbędzie się jego 73. edycja. Na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza w godz. 10.00 - 12.00 będzie można obejrzeć te wyjątkowe dzieła sztuki. W niedzielę 6 grudnia poznamy zwycięzców.
Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.
Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Od wielu lat liczba zgłoszonych do konkursu prac jest podobna – między 120 a 160, w tym znaczną większość stanowią szopki wykonane przez dzieci i młodzież. Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum – Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu. Obradom przewodniczy dyrektor Muzeum, a w skład jury wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego i Muzeum Etnograficznego.
Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę, 6 grudnia o godz. 12.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie.
Dodatkowe informacje o konkursie są dostępne na stronie www.mhk.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia strony krakowskich szopkarzy: www.szopki.eu.
Pokonkursową wystawę szopek krakowskich będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory od 7 grudnia 2015 r. do 28 lutego 2016 r.