Myślenice - przebudowa mogiły żołnierzy Września
Na terenie starego cmentarza położonego przy kościele świętego Jakuba na Stradomiu znajduje się wiele grobów będących świadectwem historii oraz wyjątkową formą jej zapisu. Jednym z takich obiektów jest położony w północnej części cmentarza zbiorowy grób żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z Niemcami w dniach 3-6 IX 1939 roku.
Dotychczasowy kształt wspomnianej mogiły to efekt jej przebudowy przeprowadzonej w latach 1964-1965. Dzięki niej mogiła zachowała się do naszych czasów, jednak jej forma nie odpowiadała w pełni zasługom pochowanych w niej żołnierzy. Poza niską wartością estetyczną starego nagrobka jego dużym mankamentem było umieszczenie nazwisk poległych na płaskiej betonowej płycie, na której zimą zbierał się zasłaniający je śnieg. Dodatkowo płyta ozdobiona została wizerunkiem orła bez korony, który nie odzwierciedlał wartości, o które walczyli złożeni w mogile żołnierze.
Wyżej wymienione względy stały się podstawą do podjęcia decyzji o konieczności przebudowy mogiły. Została ona w ostatnim czasie zlikwidowana a na jej miejscu stanął nowy pomnik. Wedle głównych założeń przebudowy nowy pomnik cechować ma prostota, a materiał z którego został wykonany został tak dobrany, aby całość stylistycznie współgrała z krajobrazem i charakterem starego cmentarza. Zarys mogiły został wyraźnie odcięty poprzez wyłożenie jej granitową kostką, na której osadzony został surowy blok piaskowca, w który wmurowane zostały dwie płyty pamiątkowe. Na pierwszej z nich umieszczone zostały nazwiska sześciu żołnierzy, którzy spoczywają w mogile razem z dwoma nieznanymi z nazwiska współtowarzyszami broni. Na drugiej z tablic umieszczone zostało dziesięć nazwisk żołnierzy pochowanych w grobach, które nie dotrwały do naszych czasów. Groby te znajdowały się prawdopodobnie na obydwu stradomskich cmentarzach. Tak koncepcja jak i organizacja przebudowy zrealizowane zostały przez radnego Czesława Bisztygę oraz przez Pawła Lemaniaka.
Uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika odbędzie się 1 września, w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej.