Mumia z Muzeum Archeologicznego w świecie 3D
<html />
Marzysz o odkryciach archeologicznych i poznawaniu tajemnic starożytnego świata? Już niebawem będziesz mieć szansę osobiście otworzyć wieko egipskiego sarkofagu sprzed 2300 lat, zajrzeć do środka i zobaczyć jak wygląda mumia kapłanki bogini Izydy. A to wszystko, na dodatek, bez wychodzenia z domu. Brzmi niewiarygodnie, ale będzie możliwe. W środę 7 listopada w krakowskim Muzeum Archeologicznym odbyło się skanowanie i fotografowanie sarkofagu, a po jego otwarciu także mmii kapłanki, które w formacie 3D będzie można obejrzeć w Internecie.
Wszystko dzięki projektowi „Wirtualne Muzea Małopolski”, realizowanemu przez Małopolski Instytut Kultury i urząd marszałkowski.
Mumia, która stanowi zbiory Muzeum Archeologicznego znalazła się na liście obiektów, które znajdą się w wirtualnym świecie i będziemy mogli obejrzeć ją w Internecie. W środę specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacyjnej w asyście pracowników muzeum rozpoczęli skanowanie w trójwymiarze otwarty sarkofag i mumię.
Sarkofag ma 2 metry 15 cm długości, głębokość ok. 40 centymetrów, a zabalsamowana jest w nim kapłanka bigini Izydy, która zmarła na skutek utraty krwi spowodowanej przebiciem tętnicy przez pękniętą kość podudzia.
Skanowanie sarkofagu i mumii oraz dokumentacja fotograficzna potrwają około 2 dni. Potem w pracowni zostaną połączone i dopasowane poszczególne elementy i wówczas kapłanka zyska zupełnie nowy trójwymiarowy wirtualny wymiar.
Jednak, żeby ją zobaczyć musimy jeszcze trochę poczekać. Kapłanka znajdzie się wśród 500 obiektów, które będziemy mogli obejrzeć w trójwymiarze i 200 w 2D, w połowie przyszłego roku na specjalnym serwisie projektu Wirtualne Muzea Małopolski.
Projekt polega na digitalizacji cennych eksponatów z 35 małopolskich muzeów, które będziemy mogli obejrzeć nie tylko w muzeum, ale także w świecie wirtualnym. Wśród nich znajdą się także „perełki”, które na co dzień nie są dostępne dla ludzkiego oka, chociażby takiej jak kapłanka bogini Izydy, która na co dzień znajduje się w zamkniętym sarkofagu w Muzeum Archeologicznym.
Bohaterka wydarzenia to kapłanka o imieniu Aset-iri-khet-es złożona w pięknie zdobionym sarkofagu, na którego spodzie zachował się wizerunek bogini Izydy-Hathor, to jedno z najcenniejszych i najbardziej efektownych części zbioru muzeum. Obiekt pochodzi z wykopalisk prowadzonych na terenie Egiptu na początku XX wieku przez Tadeusza Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa i koptologa.
Foto: Ewa Winiarska