Mobilne Muzeum Jana Pawła II rusza w Europę
Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń to miasta, w których Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki religijnej. 2 sierpnia ze stolicy Małopolski swoją podróż do tych miejsc rozpoczęło mobilne Muzeum Jana Pawła II
Mobilne Muzeum będzie podróżować po najpopularniejszych miejscach pielgrzymkowych w Europie
- Ta podróż nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Dzieje się tak oczywiście za sprawą decyzji papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Pielgrzymi i turyści z całego świata odwiedzający najsłynniejsze europejskie sanktuaria będą mogli zobaczyć Mobilne Muzeum, należące do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Trasa trzytygodniowej podróży muzeum będzie biegła przez miejsca pielgrzymkowe w Austrii (Wiedeń), Włoszech (Loreto), Portugalii (Fatima), Hiszpanii (Santiago de Compostela) i Francji (Lisieux).
- Mobilne Muzeum od dwóch lat podróżuje po Polsce i Europie, w tym czasie odwiedziło kilkadziesiąt miast i miejscowości – mówi ks. Jan Kabziński, prezes Centrum „Nie lękajcie się!”. - Osoby wizytujące ekspozycję mają okazję do chwili refleksji nad życiem i przesłaniem bł. Jana Pawła II oraz możliwość zapoznania się z filmami i materiałami promującymi Kraków i region Małopolski. Na specjalnie przygotowanych planszach pokazujemy, jak rozwija się krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!” kierując szczególne zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca – dodaje..
Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki takie jak: zegar z biurka w Castel Gandolfo, różaniec Ojca Świętego, pióro z lat. 60. XX w. którym posługiwał się ks. kard. Karol Wojtyła, krzyż pektoralny Jana Pawła II wykonany z okazji 25-lecia pontyfikatu, Mitra papieska z Tor Vergata, Ornat Ojca Świętego Jana Pawła II ze Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 i wiele innych.
Podczas przejazdu Mobilnego Muzeum przez główne centra religijne Europy pielgrzymom zostaną zaprezentowane również małopolskie miejsca kultu religijnego.
- Kraków i Małopolska mają szczególne znacznie dla pielgrzymów z całego świata – mówi Marek Sowa marszałek województwa małopolskiego. - Znajduje się tu ponad 120 sanktuariów i są to miejsca o międzynarodowej randze i renomie, świątynie o wybitnym znaczeniu kulturowym, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Światowe Dni Młodzieży przyciągną rzesze pielgrzymów, którzy będą mogli odwiedzić je wszystkie i modlić się w naprawdę wyjątkowych miejscach – dodaje.
W ramach przedsięwzięcia turyści dodatkowo otrzymają specjalnie wydane katalogi i mapy prezentujące obiekty i miejsca kultu religijnego w Małopolsce. Wydawnictwa zostały przygotowane w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej).
Równolegle w trakcie przejazdu Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez Europę na kanale Discovery we Włoszech i w Hiszpanii zostanie wyemitowany film pt. „Śladami Jana Pawła II” (25 emisji we Włoszech i 28 emisji w Hiszpanii).
W ramach przedsięwzięcia ruszył też portal internetowy prezentujący ofertę religijną Małopolski www.sacrum.visitmalopolska.pl. Portal działa w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej).
Wszystkie działania organizowane są w ramach projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Ich celem jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym aby nasz region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.