Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Brzesku
W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej „Wielki wybuch 1914–1918”, jest historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów zobaczyć można będzie nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których Wielka Wojna była bezpośrednim impulsem.
W każdym z dziesięciu miejsc, które wybrali organizatorzy Dni, będzie okazja poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Niejako przy okazji odbędą się liczne warsztaty, plenery i pokazy, które przyczynią się do lepszego poznania prezentowanych miejsc. Część z nich przygotowywana jest z myślą o dzieciach. Zwiedzanie tegorocznych zabytków uatrakcyjnią też miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.
Jednym z obiektów prezentowanych podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku (17–18 maja), dawna rezydencja właściciela jednego z największych browarów w Monarchii Austro-Węgierskiej, barona Jana Albina Goetza-Okocimskiego. Zbudowana pod koniec lat 90. XIX wieku, według projektu sławnego wówczas wiedeńskiego biura architektonicznego Fellner & Helmer, swój obecny kształt zawdzięcza jednak nieco późniejszej rozbudowie według planów austriackiego architekta Leopolda Simonyego. Pierwszowojenna zawierucha na krótko uczyniła z pałacu tymczasowy sztab generalny kolejnych armii, najpierw rosyjskiej, potem austro-węgierskiej. Obecnie zespół pałacowo-parkowy znajduje się w rękach prywatnych, a od ponad 4 lat prowadzony jest jego gruntowny remont z równoczesną adaptacją pod hotel i piwne spa. Podczas oprowadzań będzie można podziwiać wskrzeszony blask pałacowych wnętrz z pięknie odrestaurowanymi detalami architektonicznymi. Niepowtarzalną okazją będzie możliwość zwiedzenia Browaru Okocim.
Osoby zainteresowane lokalną historią będą mogły wysłuchać opowieści architektki krajobrazu Marty Strąk, która przybliży lotnicze tradycje ziemi brzeskiej. Lubiący aktywny wypoczynek będą mogli wziąć udział w spacerach z historykiem sztuki Jerzym Wyczesanym, zatytułowanych W kręgu mecenatu Goetzów-Okocimskich. Trasa poprowadzi do malowniczego Okocimia, w którym będzie można zwiedzić m.in. kościół pw. św. Trójcy z 1885 roku wraz z kryptą grobową rodziny Goetzów. W centrum Brzeska zaplanowano szereg innych atrakcji, m.in. koncerty, wystawę, kiermasz, degustację, pokazy. Szczegółowe informacje w programie na stronie dnidziedzictwa.pl.