Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-14 20:15:15 przez eb

Limanowa i Czchów mają problem z Cyganami

Burmistrz Limanowej, Władysław Bieda uzyskał dotację z UE na zakup budynku mieszkalnego dla rodzin cygańskich. Kupił za nią dom, ale nie w Limanowej, ani nawet w powiecie, tylko… w Czchowie, powiat brzeski.
Pierwotnie był to lokal dla mieszkańców walącego się domu przy ulicy Wąskiej w Limanowej. Ci jednak odmówili przeprowadzki do Czchowa. Sprawą zainteresowali nawet Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara.

Tymczasem inni przedstawiciele społeczności cygańskiej z Limanowej, mieszkańcy ulicy Słonecznej, zgłosili chęć zamieszkania w Czchowie. Ponieważ budynek stał pusty, miasto podpisało z cygańskimi rodzinami umowę. Dwie rodziny z ulicy Słonecznej – łącznie 21 osób, przeprowadziło się w maju tego roku do Czchowa.

Tymczasem burmistrz Czchowa, Marek Chudoba wydał zarządzenie o zakazie zasiedlenia nieruchomości kupionej przez limanowski samorząd. Na wniosek RPO i wojewody małopolskiego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie prawomocnie uznał to zarządzenie za nieważne.  Władze miejskie Czchowa wystąpiły do sądu. Postępowanie trwa do dziś.

Co ciekawe, w myśl umowy mieszkańcy budynku w Czchowie nie będą płacić czynszu, a jedynie są zobowiązani do dbania o niego i ewentualnych remontów. Przez 15 lat.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.


Mario
2019-11-14 20:21:25

Ja jestem prawy europejczyk i żartami z nazwiska się brzydzę! Ale jak czytam, że Chudoba z Biedą przerzucają się Cyganami to mnie skręca ze śmiechu! I nie wiadomo czy odkręci :D

taba
2019-11-15 19:28:34

A ja nie jestem zwolniona z czynszu. Rasizm czy co?