LIFE: Prężne działania na rzecz lepszego powietrza
Uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski, ekodoradcy pracujący w 55 gminach regionu, Centrum Kompetencji, w którym samorządy lokalne mogą znaleźć fachową bazę wiedzy i szkolenia, kampania informacyjna poświęcona walce ze smogiem, a także szereg lokalnych inicjatyw informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców naszego województwa – to tylko niektóre efekty osiągnięte dzięki realizowanemu od czerwca ubiegłego roku w Małopolsce projektowi LIFE, który ma pomóc w walce o czyste powietrze w regionie. Na jego realizację nasze województwo otrzymało z Komisji Europejskiej ok. 42 mln zł.
Kluczowym przedsięwzięciem, jakie musieliśmy wykonać w ramach projektu LIFE było utworzenie sieci ekodoradców w tych małopolskich gminach, które są naszymi partnerami w jego realizacji. Dzięki temu w regionie pracuje 60 osób. Do ich najważniejszych zadań należy wspieranie Małopolski w jeszcze skuteczniejszej walce o czyste powietrze. Dlatego właśnie u nich mieszkańcy powinni szukać informacji o wszystkich proekologicznych projektach, w tym zwłaszcza w zakresie wymiany ogrzewania na ekologiczne i spełniające wszystkie wymogi - podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.
Ale ekodoradcy edukują też najmłodszych, zaszczepiając u nich troskę o środowisko, a dzięki wyposażeniu ich w specjalne kamery termowizyjne mogą skutecznie ocenić efektywność energetyczną budynków i zaproponować odpowiednią termomodernizację. Chociaż to niejedyne ich zadania, bo ekodoradcy pomagają w wielu innych proekologicznych działaniach, a także podejmują własne inicjatywy. W jeszcze skuteczniejszej pracy pomaga im utworzone dzięki projektowi LIFE Centrum Kompetencji, w którym mogą na bieżąco szkolić się w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności, wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i kontroli spalania odpadów. Ze specjalnie opracowanymi materiałami edukacyjnymi ekodoradcy docierają też do szkół, gdzie szkolą m.in. nauczycieli.
Projekt LIFE pozwolił też w większym stopniu zmobilizować działania antysmogowe w innych województwach. Swoje przepisy przygotowują: Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk. Małopolska nawiązała też współpracę w zakresie ochrony powietrza z Czechami, Słowacją i Węgrami. Natomiast „na własnym podwórku” udało się przeprowadzić inwentaryzację emisji zanieczyszczeń w kilku tysiącach budynków. Pozwoliło to przygotować m.in. różne scenariusze walki z niską emisją. Na bieżąco aktualizowana jest też lista niskoemisyjnych pieców, które spełniają wymagane prawem normy.
Małopolskie starania na rzecz czystego powietrza wspierane są też przez odważną i rozpoznawalną kampanię medialną, której głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy każdego z nas. A obecnie przed niekorzystnym wpływem smogu na nasze zdrowie nie da się ustrzec niemal w żadnym miejscu w naszym województwie.
Dodaj komentarz
Komentarze mogą przechodzić przez proces moderacji i nie pojawiać się od razu na stronie.
Komentarze użytkowników
Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.