Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych na Turbaczu
W niedzielę 13 lipca, podczas "Weekendu z ratownikami GOPR" w Kluszkowcach, Fundacja Śmigła Życia wraz z Podhalańską Grupą GOPR ogłosiły rozpoczęcie działań, mających na celu modernizację lądowiska dla helikopterów na Turbaczu.
Góra Turbacz położona w Gorczańskim Parku Narodowym jest najwyższym szczytem Gorców. Masyw, który w najwyższym punkcie liczy 1 315 m zaliczany jest do Korony Gór Polski. Pod szczytem znajduje się jedno z największych w Beskidach Zachodnich schronisko PTTK. W tym miejscu znajduje się wezęł najważniejszych szlaków turystycznych, w związku z czym dochodzi tam do wielu wypadków.
Dlatego tak istotne są działania Podhalańskiej Grupy GOPR, która już od 60 lat ratuje ludzkie życia w tym rejonie. W latach 1960-63 w wyniku współpracy GOPRu z Lotnictwem Sanitarnym z Krakowa, przygotowano program szkoleń z powietrza przy wykorzystaniu śmigłowców. Kilka lat później wybudowano lądowisko dla śmigłowców, przystosowane do lotów nocnych. W styczniu 1975 roku przeprowadzono pierwszą akcję ratunkową, podczas której pilot uratował życie nastolatka. Lądowisko od tamtej pory nie było ulepszane, stąd też coraz rzadziej z niego korzystano.
Fundacja Śmigła Życia, której głównym założeniem jest wspieranie rozwoju lotniczego ratownictwa medycznego, wraz z Podhalańską Grupą GOPR rozpoczęła działania adaptacyjne. Dzięki nim lądowisko będzie samowystarczalne, a piloci będa mogli korzystać z niego przez całą dobę.