Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego
Jutro kończy się VI Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego , który trwa od 7 października. Termin tego wydarzenia nie jest zapewne przypadkowy, bo dziś, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Organizatorem Tygodnia jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Cele są oczywiste: z jednej strony – wsparcie dla osób borykających się ze swoją rozchwianą psychiką, przesłanie, że nie są pozostawieni sami sobie. Z drugiej - uświadomienie ogółowi społeczności, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą przydarzyć się każdemu, i że nie ma nic gorszego od stygmatyzacji „innych”.
– Marzę o tym, abyśmy w Krakowie byli wspólnotą ludzi, którzy zawsze dostrzegają drugiego człowieka. Wspólnotą, w której każda osoba czuje się bezpiecznie i nie wstydzi się prosić o pomoc, gdy jej potrzebuje – powiedziała zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman podczas inauguracji VI Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego.
Organizatorzy chcieli zainteresować mieszkańców tematyką zdrowia psychicznego poprzez różne wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane w przestrzeni miejskiej.
Warto przytoczyć najważniejsze spotkania podczas Human Week:
Wykład otwierający prof. Dominiki Dudek na temat stygmatyzacji w zdrowiu psychicznym.
• Warsztat „Pracoholizm i wypalenie zawodowe” poruszający istotne kwestie w dzisiejszym, często nadmiernie zapracowanym społeczeństwie. To nie tylko temat zawodowy, ale także osobisty – uczy, jak rozpoznać oznaki wypalenia i jak sobie z nim radzić.
• Nieco inny, ale równie ważny temat poruszyło spotkanie „Chemseks, sevesex”, które dotykało zagadnień związanych z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi oraz ich wpływem na zdrowie psychiczne i fizyczne. To odważne, ale potrzebne rozmowy, które pomagają lepiej zrozumieć problem i zwiększyć świadomość społeczną.
• Warsztaty „Gdy tracisz kontrolę nad emocjami...” to doskonała okazją, by nauczyć się konkretnych strategii radzenia sobie z intensywnymi emocjami w sytuacjach kryzysowych.