Kategoria: Region
Utworzono: 2019-10-24 20:35:29 przez eb

Kraków uczci Gustawa Holoubka

W piątek, 25 października, o godz. 13.30 zaplanowano nadanie imienia Gustawa Holoubka skwerowi przy zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego. W wydarzeniu wezmą udział Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Magdalena Zawadzka-Holoubek i Jan Holoubek.

Gustaw Holoubek był jednym z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych oraz reżyserem. Urodził się 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie. W 1939 r. jako ochotnik uczestniczył w kampanii wześniowej. W pierwszych latach kariery scenicznej grał w teatrach krakowskich.
Jako aktor na scenie Teatru Dramatycznego grał główne role m.in. w spektaklach "Diabeł i Pan Bóg" Jeana-Paula Sartre'a (1960) i "Król Edyp" Sofoklesa (1961) w reżyserii Ludwika Rene, oraz "Płatonow" Antoniego Czechowa w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1962). Występował tam też w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Jerzego Jarockiego - u którego zagrał wysoko ocenione role w "Rzeźni" Sławomira Mrożka (1975) i "Królu Learze" (1977) Szekspira - oraz Jerzego Antczaka, Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Łapickiego i Macieja Prusa.

W Teatrze Narodowym grał m.in. u Kazimierza Dejmka. Wystąpił m.in. w wyreżyserowanym przez Dejmka "Kordianie" z 1965 roku oraz "Dziadach" z roku 1967. To była jedna z największych ról Holoubka. W latach 1972-1980 sprawował funkcję prezesa Zarządu Głównego SPATiF-u. Wśród licznych nagród przyznanych Holoubkowi są m.in.: Nagroda Państwowa I stopnia za wybitne osiągnięcia w teatrze i filmie (1966), Super Wiktor 1994 - nagroda Akademii Telewizyjnej, Nagroda "Gwiazda Telewizji Polskiej" z okazji 50-lecia TVP (2002); Wielka Nagroda Fundacji Kultury za rok 2004 oraz medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury (2005).

Gustaw Holoubek był nie tylko wspaniałym, niezapomnianym aktorem, ale też człowiekiem o wielkiej kulturze, z tzw. klasą (pojęcie nieznane dla większości współczesnych celebrytów). Do dziś opowiadana jest anegdota, kiedy to do kawiarni SPATiF-u w Warszawie, uczęszczanej przez artystów i aktorów wpadł Jan Himilsbach. Aktor – naturszczik, niejako na przeciwnym biegunie Holoubka.

  • Inteligencja! Wyp….ć! - zarządził podpity Himilsbach.

Na te słowa powstał z krzesła Gustaw Holoubek i – z niezmąconym, jak zawsze, spokojem, oznajmił wszem i wobec:

  • Nie wiem jak państwo, ale ja - wyp...m!

Gustaw Holoubek zmarł 6 marca 2008 r. w Warszawie. Miał 85 lat.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.