Kategoria: Region
Utworzono: 2019-11-14 19:38:34 przez eb

Kraków: mistrzostwa w bucci

W najbliższy piątek i sobotę, 15 i 16 listopada, w Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych, odbędą się mistrzostwa Polski w bocci. Weźmie w nich udział ponad 40 zawodników z kilkunastu województw, wśród nich także oficjalni członkowie reprezentacji Polski. Mistrzostwa objęte są honorowym patronatem prezydenta miasta Krakowa.

Boccia to dyscyplina sportowa podobna do gry w bule, uznawana za najszybciej rozwijający się sport paraolimpijski. W bocci rywalizują dwie strony „czerwona” i „niebieska”, nie ma podziału na płeć, zawodnicy grają w pięciu klasach sportowych, co jest cechą sportu paraolimpijskiego. Celem gry jest umieszczenie czerwonej lub niebieskiej bili jak najbliżej celu – białej bili, zwanej Jackiem.

Boccia wymaga strategii, skupienia i niezwykłej precyzji, ponieważ jeden dobrze oddany rzut bilą może diametralnie zmienić przebieg gry. Boccia paraolimpijska jest sportem skierowanym do osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, czyli mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikami mięśniowymi lub uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego.

Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Bocci, we współpracy z miastem Kraków i Fundacją „Szkoła bez Barier” na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami w Krakowie. Zawody wspierane są także przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Polski Związek Bocci stworzył markę „Polska boccia”, czyli system sportu paraolimpijskiego, łączący sport wyczynowy i powszechny.

– Zrzeszamy 24 kluby, promujemy boccię, prowadzimy szkolenia instruktorskie, sędziowskie oraz organizujemy Polską Ligę Bocci. Możemy pochwalić się sukcesami na arenach międzynarodowych. Nasi zawodnicy zdobywają kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 – mówi Romuald Schmidt, prezes Polskiego Związku Bocci.

Mistrzostwa Polski w bocci odbędą się w dniach 15–16 listopada w Kärcher Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha 40. Uroczysta ceremonia otwarcia została zaplanowana na piątek, 15 listopada na godz. 12.30. Wszystkich, którzy chcą poznać tę dyscyplinę sportu, zapraszamy do kibicowania – wstęp jest wolny.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.