Kraków - miasto studentów
<html />
W poniedziałek 1 października około 200 tysięcy studentów rozpoczęlo w Krakowie rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się o godz. 11.00 w Auditorium Maximum UJ.
W Krakowie znajdują się 23 uczelnie wyższe, a ich mury opuszcza rocznie 50 tysięcy absolwentów. Miasto „łowi studentów" zarówno w kraju jak i zagranicą przekonując młodych ludzi, że Kraków to miejsce, gdzie warto studiować, rozwijać się, żyć. W tym celu prowadzi kampanię promocyjną pod hasłem „Tomasz Palec wybrał Kraków" oraz projekt „Study in Krakow" - adresowany stricte do studentów z zagranicy.
Władze miasta zdają sobie sprawę, że młodzi, utalentowani, świetnie wykształcenie ludzie to jeden z największych kapitałów Krakowa, który należy wspierać i pielęgnować. Z kapitału tego czerpią m.in. firmy lokujące inwestycje pod Wawelem, w szczególności z branży BPO i IT. Tylko w ciągu ostatniego roku pod Wawelem pojawiły się takie firmy jak: Cisco, Heineken, Capita, Akamai, Rolls-Royce, Epam Systems, Avereast Group czy Haoneng Packing Co. Ltd.
By ułatwić studentom „start w przyszłość" na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa sporządzany jest specjalny raport – tzw. bilans kompetencji, czyli analiza podaży ze strony uczelni wyższych oraz popytu ze strony organizacji biznesowych w branżach BPO i IT. Bilans dotyczyć będzie: wiedzy, umiejętności, zdolności i innych atrybutów znaczących dla pracodawców w badanych branżach. Pozwoli on m.in. na dostosowanie programów kształcenia do potrzeb lokalnych firm z tego sektora. Będzie także informacją dla osób wybierających ścieżkę kształcenia o tym jakie kompetencje warto rozwijać z uwagi na to, że liczą się w tych branżach.
Nad przygotowaniem oraz przeprowadzeniem bilansu kompetencji czuwa zespół specjalistów związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Specjalnie dla studentów rozpoczynających naukę w Krakowie został przygotowany poradnik, który ma im ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej. Poradnik dostępny jest pod adresem: www.zikit.krakow.pl oraz www.mpk.krakow.pl.