Kraków: lodówki pełne dobra
W trzech lokalizacjach w Krakowie, przy ośrodkach wsparcia funkcjonujących w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, działają lodówki spożywcze. To tam można włożyć nadmiar jedzenia, który został nam po Świętach. Żywność trafi do najbardziej potrzebujących.
Jeżeli zechcemy włożyć do nich jedzenie, obowiązuje nas podstawowa zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść. W lodówce możemy zostawić warzywa, owoce, ciasta, opakowanie chleba, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać: z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie zostawiamy natomiast surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu.
Gdy nie możemy dotrzeć do lodówek społecznych, skorzystaj z aplikacji Neverwaste. To narzędzie, które pozwala użytkownikom na dzielenie się żywnością poprzez wystawienie w formie ogłoszeń produktów i posiłków o bliskiej dacie ważności i tworzenie społeczności, która w ten sposób może realnie wpływać na zmniejszenie ilości marnowanego jedzenia. Dzięki funkcjom, takim jak mapa dostępnych produktów, system rezerwacji i oceny, Neverwaste ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz wymianę, pomagając jednocześnie osobom potrzebującym.
Według Banków Żywności w Polsce marnujemy rocznie ok. 4,8 miliona ton jedzenia. Szacuje się, że aż 60 proc. z tego marnotrawimy w naszych domach. Oznacza to, że każdy z nas wyrzuca rocznie około 75 kg żywności.
info i foto: Magiczny Kraków