Konkurs z okazji Dnia Pamięci Ofiar Gestapo
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Ulica Pomorska, już po raz ósmy organizuje obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo. Z tej okazji 13 i 14 września odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2.
Uroczystości rozpocznie w piątek 13 września o godzinie 9:00 msza święta w kościele św. Szczepana (ul. H. Sienkiewicza 19). Następnie, przy ulicy Pomorskiej 2 odbędzie się uroczysty apel ku czci ofiar gestapo z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.
Podczas obchodów będzie można zobaczyć wystawę plenerową „Uprawa" – „Tarcza". Organizacja i działalność w ZWZ-AK (pl. Inwalidów) oraz wystawę stałą „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956" (ul. Pomorska 2).
Ponadto, w programie znalazła się gra terenowa „Tarcza Rolanda", sesja naukowa oraz turniej gry planszowej „Znaj Znak" dla dzieci i młodzieży.
W obchodach wezmą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, uczniowie krakowskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski.
Patronem Dnia Pamięci Ofiar Gestapo jest Leon Krzeczunowicz ur. w 1901 r. w Jaryczowie k. Lwowa, który po agresji Związku Sowieckiego na Polskę został aresztowany i skazany na śmierć. Uratowali go mieszkańcy Kamiennopola, skąd udało mu się uciec do Krakowa. Od 1940 r. był współorganizatorem „Uprawy", a także pełnił funkcję jej szefa w Okręgu Krakowskim. 1 sierpnia 1944 r., wyjeżdżając z Krakowa, został aresztowany, a brutalne śledztwo trwało kilka miesięcy. Przetrzymywano go w więzieniach przy ul. Montelupich i przy ul. Pomorskiej 2, gdzie w celach zostawił napisy na ścianach. W grudniu 1944 r. osadzono go w KL Gross-Rosen, a następnie, w styczniu 1945 r., przeniesiono do KL Dora. 19 marca 1945 r. zginął w nieznanych okolicznościach.
Szczegółowe informacje na stronie: http://www.mhk.pl/