Konkurs plastyczno-edukacyjny „Skarby Małopolski”
Gimnazjaliści, licealiści i nauczyciele, animatorzy kultury czy pracownicy domów kultury – to adresaci konkursu plastyczno-edukacyjnego „Skarby Małopolski”, który w tym roku jest organizowany po raz jedenasty. Tematem tegorocznej edycji jest I wojna światowa.
Do udziału w konkursie zaprasza Małopolski Instytut Kultury. Temat: „Wielka wojna, codzienne życie”.
Konkurs odbywa się w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Obejmuje dwie kategorie. Nauczyciele/animatorzy kultury są zaproszeni do przeprowadzenia projektu edukacyjnego, który w kontekście bliskiego dziedzictwa kulturowego realizuje elementy podstawy programowej, rozwija kompetencje, jest interdyscyplinarny. Uczniowie są zaproszeni do zaprezentowania własnych wypowiedzi plastycznych interpretujących dziedzictwo i nawiązujących do tematu „Wielka wojna, codzienne życie”.
Tematem tegorocznej edycji jest I wojna światowa. Dla nauczycieli/animatorów kultury, którzy wezmą udział w konkursie, organizatorzy przygotowali ciekawe propozycje warsztatowe.
- Będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Jakie znaczenie mają dzisiaj miejsca związane z I wojną światową? Jakie przemiany cywilizacyjne wiążą się z I wojną światową? Czy historię piszą tylko zwycięzcy? W jaki sposób osobiste opowieści i przeżycia mają wpływ na kształt dziejów?- wymieniają zagadnienia organizatorzy.
Celem konkursu dla nauczycieli jest nawiązanie osobistych relacji z dziedzictwem lokalnym, zainspirowanie uczniów do stworzenia prac plastycznych, zwrócenie uwagi na dziedzictwo bliskie, propagowanie edukacji interdyscyplinarnej i opartej na doświadczeniu, wsparcie poszukiwań tożsamościowych uczniów i nauczycieli. Celem konkursu dla młodzieży jest nawiązanie osobistych relacji z dziedzictwem i wyrażenie doświadczeń w formie plastycznej – stworzenie własnych wypowiedzi plastycznych interpretujących dziedzictwo.
Do konkursu organizatorzy zapraszają tandemy nauczycieli. Kartę zgłoszeniową należy przesłać do 20 listopada 2013 (drogą elektroniczną na adres: dziganska[at]mik.krakow.pl lub pocztą). Nauczyciele, którzy zgłoszą się do konkursu, zostaną zaproszeni w grudniu 2013 na warsztaty.
Informacje o konkursie są także zamieszczone na stronie Małopolskiego Instytutu Kultury.